Kategoriler
Genel

Tüm Detayları ile Honeycomb …

Google’daki Android event’inin videosunu youtube linkinden izleyebilirsiniz.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=RfJuigJebRg&feature=player_embedded]

Yazının Devamı İçin …

Bu video 53 dakikalık uzun bir video, izlemeye vakti olmayanlarınız için öne çıkan başlıkları toparlamaya çalıştık.

Demo daha önce bir yazımızda tanıttığımız  Motorola Xoom tablet’i ile yapıldı. Amerika da yapılan CES event’inden tablet’ten TV’ye tüm cihazların Android olması Google’ı çok heyacanlandırmış. Google özellikle biz Honeycomb ile sizlere platformu verdik, üzerinde kim bilir ne innovatif fikirler çıkacak tahmin bile edemiyoruz diyor.  Google’ın Cloud Services’e verdiği önem ortada, honeycomb ile cloud dünyasını tablet’e de taşımışlar. Anlatacağımız bir çok özellikten görebileceğiniz gibi bulut servisleri  ile Google hayatımızın merkezinde olacak. Rehberden dosyalarara, Uygulamalardan muzik-video’lara kadar artık her seş bulutta.

Honeycomb aynı zamanda çift çekirdekli işlemci destekleyen tek tablet işletim sistemi olma özelliğine sahip. Bu nedenle multi-tasking honeycomb’da ön plana çıkarılmış. Aynen Windows 7’de oldğu gibi multi-tasking butonu ile tüm çalışan uygulamalara o andaki durumu ve ekran görüntüsü ile ulaşmak mümkün.

Honeycomb’un masaüstü tümü ile widget‘lardan oluşuyor. Widget’lar üstelik yetenekli widget’lar. Gmail, Calendar, Muzik, E-Books, Videolar gibi tüm uygulamalarınız masaüstünde widget’lar ile sunuluyor.

Push Notification ‘ı Honeycomb’da yien görmek mümkün. Kullanıcıyı rahatsız etmeyecek şekilde task-bar’da görülüyor bu notifikasyonlar. İçerisinde bir çok bilgiyi de gönderebildiğiniz notifikasyonlar da insiyatif kullanıcıya bırakılmış. Kullanıcı istediği notifikasyonu skip ederken, istediğinin detaylarına girebiliyor.

Tamami ile backward-compatible honeycomb. Yani daha önce Android 2.1, 2.2, 2.3 gibi Android SDK’leri ile geliştirilmiş tüm uygulamalar herhangi bir değişiklğe ihtiyaç kalmaksızın honeycomb’da çalışabiliyor.  

Yeni application framework’de yazılımcılara uygulamalarda kullanılabilmesi için application fragmentation(uygulama ekranlarını bölüp ayrı ayrı yönetebilme) ve drag&drop (sürükle bırak) gibi yeni yetenekler geliyor.

Grafik performansı da  Honeycomb’da öne çıkan özelliklerden. 2D grafikli uygulamalarda tek satır bir kod ilavesi ile hardware accelator(donanımsal hızlandırıcı)’yı kullanmak mümkün. Yani 2 boyutlu grafiklerin işlenmesi için donanımdan destek alıp daha performanslı bir 2 boyutlu uygulama geliştirmek mümkün.  3 boyutlu grafikler içinse render script ile 3D karuselli uygulamalar geliştirmek mümkün. Örneğin youtube,ebooks, music gibi uygulamalar render script sayesinde 3d karuselli olarak karşımıza çıkıyor. 3D grafikler o kadar gelişmişki Play Station için geliştirilmiş oyunlar daki performansı Honeycomb’da da görmek mümkün.

 Google Body’ yi bir önceki yazımızda anlatmıştık. Google Maps’in insan anotomisi için tasarlanmış hali. Google Body içerisinde katmanlı bir görüntü sağlayabildiği gibi insan vücuduna ait bileşenleri arayıp 3 boyutlu olarak görmek mümkün. Bugün bir çok uygulamada google maps’in harita özelliğinden yararlanabliyoruz. Kim bilir Google Body sayesinde hangi innovatif  Tıp Uygulamaları karşımıza çıkacak.

Honeycomb Yeni kamera programı ile geliyor. Çok yetenekli olan bu uygulama ile HD video ve fotoğraf çekip anında youtube’a göndermek mümkün.

Aynen streaming’deki gibi bit rate adaptation yapan bir videochat uygulaması honeycomb’da göze çarpıyor.

CNN ireport uygulamasını Honeycomb için yeniden yazmış, kısa sürede android market’e koyacaklar. ireport sayesinde tüm son dakika gelişmeleri tabletinizden canlı olarak seyredebileceğiniz gibi, artık tablet’i olan herkes bir gazeteci olacak:) her an her yerden honeycomb ile çekilecek video/fotoğraf  ile haberinizi CNN’ile tüm dünyaya duyurabileceksiniz.

Ve Android Market… Honeycomb lansmanı sırasında Android Market’in web market’i de lanse edildi. http://market.android.com adresinden artık  Android market’e erişebileceğiz. Yeni Android web market hem yazılım geliştiriciler hem de kullanıcılar için yeni özellikler sunuyor. Ama öncelikle andorid market te artık Google Cloud services’in bir parçası olmuş.

Öncelikle son kullanıcı için artık sadece mobilden değil web’ten de ulaşılabilir oldu market. Web üzerinden tüm kataloğu görüp gezmeniz mümkün. Uygulama hakkında tüm tanıtım, ekran görüntüleri, rating ve yorumları buradan görebilir hatta tweeter ile paylaşabilirsiniz. Bu anlamda appliaction discovery oldukça kolaylaşıyor. Bence en güzel kısım ise burada başlıyor: Beğendiğiniz uygulamayı tek bir tuş ile google market yüklü olan cihazınıza uzaktan yükleyebiliyorsunuz.

Uygulama geliştiriciler için ise uygulamayı Google’a submit ederken video , ekran görüntüleri ekleme, bir den fazla ülke parabirimi için ayrı ayrı fiyat girebilme ve uygulamanın içerisinden sanal nesneler satabilme, level atlama ve unlock etme  gibi özellikleri kullanmasına izin verecek inapp purchase(uygulama içinden satınalma) imkanı veriyor.

Bu kadar güzel özellikten sonra insanın hemen alası geliyor değil mi:) ? iyi haber Mart 2011’e kadar Amerikada satışa çıkacak honeycomb’lu tabletler. Kötü haber Türkiye’ye ne zaman gelir bilemiyoruz. Belki Turkcell bir güzellik yapıp Galaxy Tab ile yaptığı gibi bir honeycomb tablet çıkarır ne dersiniz ?

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere..

“Tüm Detayları ile Honeycomb …” için 2 yanıt

[…] Android Web Market’inin de lanse etti. Android Web Market ile çok kısa da olsa Honeycomb yazımızda bilgi vermiştik. Application discovery’i oldukça kolaylaştıran web market ile Google daha […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir