Kategoriler
Genel

Intel'den Android Sürprizi!

Bu hafta peşpeşe büyük firmalar 2011 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladılar. Daha önce ilgili yazımızda Google’ın çeyrek sonuçlarında öne çıkan gelişmeleri sizlerle paylaşmıştık. Intel’in ilk çeyrek açıklamalarında Android ile ilgili süpriz bir gelişme olduğu için bunu da sizlerle payşlaşmak istiyoruz.

Aslında 2011Şubat ayına kadar Mobile Word Congress öncesi bütün sektör Nokia-Intel MeeGo ile ilgili büyük bir lansman bekliyordu. Gerçekten Nokia’nın ve MeeGo’nun geleceği için hayati önem taşıyan bu lansman son anda Nokia’nın “U dönüşü” ile Nokia-Microsoft lansmanına dönüştü. Sektörde bu iş birlikteliği için bir çok yorum yapıldı, biz de blogumuzda bu birleşme ile ilgili düşüncelerimizi paylaşmıştık.

Gelelim Intel’in ilk çeyrek açıklamasına. İntel CEO’su Paul S. Otelini’nin yaptığı açıklamada, geçen yıla oranla aynı çeyrekte Intel gelirlerini %29 artırarak 3.16 Milyar dolarlık bir gelir elde etti. Ve Intel’in bugüne kadar etkin olmadığı Akıllı Telefon ve Tablet pazarında daha çok varlığını göstermesi gerektiğini belirtti.

Bizi ilgilendiren en önemli açıklamaya gelince, Intel CEO’su Google ile anlaştıklarını, Honeycomb 3.0 kodlarını aldıklarını ve 2011 yılında Android Honeycomb’lu bir kaç tablet lansmanı yapılacağını belirtti. Ayrıca Intel’in yeni çıkaracağı 32 nanometrelik Medfield çipinin akıllı telefonlarda kullanılması için bir kaç akıllı telefon üreticisi ile anlaştığını ve bu yeni çip ile akıllı telefonların özellikle HD video gösterimi gibi grafik işlemci performansı gerektiren işlemlerde çok daha fazla performans göstereceğini söyledi.

Bu gelişme bizim için çok sürpriz olmamakla birlikte Intel’in de artık Android’e vereceği destek ilei Android’in pazar payının daha da iyi bir noktaya geleceği aşikar.  Bu durumda bakalım Nokia-Microsoft ortaklığının geleceği nasıl olacak ?

Sağlıcakla Kalın …

“Intel'den Android Sürprizi!” için bir yanıt

[…] Ayrıca Intel’in yeni çıkaracağı 32 nanometrelik Medfield çipinin akıllı telefonlarda kullanılması için bir kaç akıllı telefon üreticisi ile anlaştığını ve bu yeni çip ile akıllı telefonların özellikle HD video gösterimi gibi grafik işlemci performansı gerektiren işlemlerde çok daha fazla performans göstereceğini söyledi.- HABERİN DEVAMI […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir