Kategoriler
Genel

Widget Nedir? Amazon AppStore’da Günün Ücretsiz Uygulaması-Fancy Widget Pro

Bildiğiniz gibi Amazon Android AppStore’da her gün paralı bir uygulama ücretsiz olarak veriliyor. Açıldığı ilk günden buyana bu geleneği devam ettiren Amazon’da bugünün ücretsiz uygulaması Fancy Widget Pro! Widget kavramını ve bu uygulamayı kısaca sizlere tanıtmaya çalışacağız.  Amazon AppStore aslında Amerika dışında kullanıma kapalı fakat blogumuzdaki bu yazımızda nasıl açılıp, uygulama indirileceğini sizlerle paylaşmıştık. Normalde 1.99USD olan uygulama bugüne özel ücretsiz!


Fancy Widget Pro uygulaması temelde bir çok güzel widget (ekran uygulamasını) içerisinde barındırıyor. Android telefonlarınızda widget’ları kullanabilmeniz için, ana ekranda (masa üstünde iken) bir süre basılı tuttuktan sonra, gelen menüden Ekran Uygulamaları seçilir, bu menü seçildikten sonra ana ekrana koyabileceğiniz widget’ları seçerek ekrana yerleştirebilirsiniz.

İlk olarak Widget (Ekran Uygulaması)’ı tanımlayacak olursak, Widget  Android telefonunuzdaki ekranları özelleştirmenize yarayan, interaktif, küçük android uygulamalarıdır. Bir uygulama kendi başına sadece widget olabileceği gibi, yüklü olan her hangi bir uygulama ile birlikte bir widget da olabilir. Örneğin Turkcell T10 Cihazımızda ana ekranda 2 widget bulunmaktadır. Bunlardan biri Turkcell Gündem diğeri ise Turkcell Videobul servisinin widget’ları.

Telefonunuzda yüklü olan widget’ları görebilmek için önce widget’i yüklemek istediğiniz ekrana bir kaç saniye basılı tutun, sonra aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi bir menü gelecektir.

Ekran Uygulamalarına girdiğinizde ise cihazınızdaki yüklü olan widget’ları görebileceksiniz :

Listede görünen widget’lar Amazon AppStore’dan indirdiğimiz Fancy Widget Pro uygulamasına ait widget’lardır. Bu listeden istediğiniz bir widget uygulamasını telefonunuzun ana ekranına yerleştirebilirsiniz. Ayrıca telefondaki Fancy Widget Pro uygulamasına girdiğinizde ise bu ekran widget’ları ile ilgili ayarları yapabilirsiniz (Tarih gösterim biçimi, Renkler, Hava Durumu Şehir seçimi vb.. )

Widget’lar konusunda son bir uyarı, bu interaktif küçük uygulamalar çok işlevsel ve şık uygulamalardır fakat sürekli arka planda mobil veri trafiği yaratırlar. Eğer GSM operatörünüzden bir mobil veri paketiniz yoksa ay sonunda gelen faturadaki mobil internet faturası sizi şok edebilir. Aslında bu widget’lara özel bir durum değil bu. Yeni nesil  Android ve Iphone türü akıllı cihazlar hep mobil internet servislerini kullandığı için bu cihazlarda kullandığınız gsm hatlarında mutlaka minumum 100MB’lık bir internet paketini alın. Bu aralar mobil internet paketlerinde kampanyalar da var kaçırmayın 🙂 Örneğin Turkcell’de 100MB’lık paket 5 Lira. Detaylar http://www.turkcell.com.tr/bireysel/kampanyalar/avantajliinternet/cepteninternet/faturali/indirimli100MBinternetpaketikampanyasi

Fancy Widget’lar ile yaptığımız örnek widget’ları aşağıda görebilirsiniz

Sağlıcakla Kalın…

“Widget Nedir? Amazon AppStore’da Günün Ücretsiz Uygulaması-Fancy Widget Pro” için 3 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir