Kategoriler
Genel

Turkcell Uygulamalar Yenilendi : Turkcell T-Market Mobil ve PC Uygulama Marketi

Bildiğiniz gibi yazılarımızda uygulama marketlerine geniş yer ayırıyoruz. Zaman zaman Turkcell’in uygulama marketinden de bahsediyoruz. Yakın zamana kadar Turkcell Uygulamalar ismi ile tanıdığımız uygulama marketi Turkcell T-Market ismi ile tekrar lanse edildi geçtiğimiz hafta. Geçtiğimiz hafta yazamadığımız bu yazı ile Turkcell T-Market uygulama marketini sizin için bu hafta inceleyeceğiz.

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi Turkcell uygulama marketi bazı konularda özellikle Türkiye ve dünyadaki ilk’lerden olduğu için bizim için çok önemli. Öncelikle bu market cross-platform bir market. Yani Turkcell T-Market (eski ismi ile Turkcell Uygulamalar) sadece bir Android market değil, içerisinde Java, Symbian, Windows Mobile, BlackBerry gibi çeşitli işletim sistemleri için uygun içerikler var. Yine diğer marketlerden farklı olarak tüm dünyada operatör ve üretici marketleri içerisinde içinde gezinme ve uygulama indirmeden kaynaklan mobil internet trafiğinin ücretlendirilmediği tek market. T-Market içerisinde gezinmek, uygulama indirmek tamami ile ücretsiz. Bu özellikler Turkcell T-Market ürünü ile birlikte de korunmaya devam etmiş.

Gelelim Turkcell T-Market ile gelen yeniliklere 🙂

Öncelikle tüm tasarımlar (web,wap, uygulama) yenilenmiş ve kesinlikle kullanıcı deneyimi olarak büyük bir gelişme sağlanmış. Yenilenen Turkcell T-Market linklerine aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz :

Web: http://www.t-market.com

Wap: http://m.t-market.com

Uygulama : Uygulama yazıp 2580 kısa numarasına gönderin.

Web Kanalı :

Web kanalında gezinme deneyimi geliştirilen Turkcell T-Market’te yep yeni kategoriler gelmiş. Haftannın Fırsatı, Haftanın Uygulaması, Haftanın Oyunu sizi ana sayfada karşılıyor ve uygulama önerilerini listeliyor. Ayrıca uygulama marketlerinin amiral gemisi olan oyunlar için de ayrı bir ana kategori yapılmış. Böylece aradığınız içeriğe çok kolay ulaşabiliyorsunuz. Telefon seçim ekranı ise şık bir şekilde tasarlanmış ve seçtiğiniz telefonunuza uygun içerikler otomatik olarak listeniyor. Bu arada Turkcell T10 Android telefonu için 1500’ün üzerinde uygun içerik olduğunu da gördük 🙂

Ayrıca çok büyük bir yenilik yine web’de var. Turkcell T-Market artık sadece bir mobil uygulama market’i değil, PC market’i de olmuş!

Henüz beta olarak açılmış olan PC market’inde çok az sayıda içerik var. Fakat yakın bir zamanda buradaki eksikliği de giderecek gibi görünüyor. Blogumuzda gördüğünüz tüm grafikleri Turkcell PC market’inden yüklediğimiz açık kaynak kodlu resim işleme programı GIMP ile yaptık 🙂

Wap Kanalı :

Özellikle touch (dokumatik) telefonlar için özel geliştirilmiş wap sayfası çok eğlenceli ve şık bir tasarım ile yapılmış. Kullanılabilirlik olarak da gerçekten başarılı bir tasarım olmuş. Yine web’deki tasarım ile bütünlük içermesi açısından burada da aynı kategori yapıları korunmuş. Dikkatimizi çeken başka bir özellikte bir tavsiye motoru (recommendation engine) ile kullanıcıya içerik öneren bir yapı da Turkcell T-Market’te yapılmış.

Mobil Uygulama Kanalı:

Blogumuz Android Blog’u olduğundan Android T-Market uygulamasını inceledik. Web ve Wap’taki tüm tasarım bütünlüğü aynı şekilde mobil uygulamada da korunmuş. Eski uygulamaya göre daha hızlı ve şık bir tasarıma sahip olan T-Market yeni ve dinamik kategori yapısı ile gayet güzel bir market yazılımı olmuş

Ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi her kategori de o kategorinin en popüler uygulaması kategori icon’u olarak yer alıyor. Bu özelliği Apple AppStore’dan biliyoruz 🙂 Burada da güzel olmuş.

Turkcell T-Market’in tüm kanalları hakkında kısa bir özet verdikten sonra  öne çıkan özelliklerini toparlayacak olursak :

  • Tüm kanallarda yenilenmiş kullanılabilir tasarımlar
  • Türkiye’nin ilk PC uygulama Marketi
  • Arka planda oluşturulmuş bir tavsiye motoru
  • Uygulama içerisinde gezinme ve uygulama yükleme ücretsiz
  • Uygulama içerisinden uygulama satınalma (inapp billing) ile dene al kurguları
  • Yenilenen kategoriler ve yeni içerikler

Biz yenilen Turkcell T-Market’i çok beğendik, emeği geçen herkesin eline sağlık. Android’in çok hızlı büyüdüğü ülkemizde, Google’dan önce Android Market kavramını ülkemize getirmesi ve yine Google’dan önce uygulama içerisinden uygulama satınalma kurgusu ve ücretli içerikleri barındırması nedeni ile Turkcell T-Market Türkiye’deki Android gelişimine büyük katkı yaratacak!

Sağlıcakla Kalın…

“Turkcell Uygulamalar Yenilendi : Turkcell T-Market Mobil ve PC Uygulama Marketi” için 21 yanıt

pekı burda yukledıklerımı nasıl kaldırıoruz sonradan bunu ogrenebılırmıyımmm acele bı sekılde
smdıden tsk ederım

numara engellemek için özel bi program olduğunu söylediler hangisi acaba ? Acil cvp şimdiden tskler

Merhaba . Ben 4s kullanicisiyin . t-market uygulamasini indiremiyorum . Telefonunuz uygun degil diye mesaj geliyor beni bir siteye yönlendiriyor o sitede de turkcell hattinizin wap ile baglanin gibi birsey cikiyor . Yardim eder misiniz lutfen:(

Merhaba, GSM operatörünüz nedir? T-Market (Turkcell Market) uygulaması sadece Turkcell bağlantısı ile indirilebiliyor olabilir bu hataya göre. WiFi bağlantı ile mi deniyorsunuz?

Merhaba, hattınızdan internete girebiliyorsanız WiFi bağlantınızı kapatıp Kablosuz Ağ ayarları bölümünden Mobil Veri kullanımını aktifleştirdikten sonra indirmeyi deneyebilirsiniz. İnternet paketiniz varsa paketten harcamış olursunuz, yoksa faturanıza/kontöre kullanım yansıyabilir.

valla kardeşim bende de 4s var aybı şeyler oluyo benim ios9 bilmoom artık neden kaynaklanıyo 50tl hediye gelmişti bi de ama yüklenmiyo

t market indirmeye çalışıyorum açtığımda yazılar çıkıyor sonra açılmıyor nasıl indirebilirim?

arkadaşlar ios cihazlarda t-market nasıl uygulanıyor lütfen yardım edin safari bu sayfayı indiremedi diyo t-markette

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir