Kategoriler
Genel

Nokia Pazar Payını Yitirmeye Devam Ediyor!


Dünya mobil pazarında Apple iOS ve Google Android işletim sistemlerinin etkisi ile pazar ciddi şekilde değişiyor. Apple’in kullanıcı deneyimini ön planda tutan cihazları iPhone ve iPad yüksek adetlerdeki satış rakamları ile ön plana çıkıyor. Bunun yanında açık kaynak kodlu işletim sistemi olan Google Android’in büyük üreticiler ve GSM operatörleri tarafından desteklenmesi ile pazardaki dengeler hızla değişiyor. Bu değişime ayak uydurabilen üreticiler çok hızlı büyüme yaşarken, akıntıya kürek çeken üreticiler pazar paylarını yitirmeye devam ediyor. Bir zamanlar dünyanın en büyük  üreticilerinden olan Nokia da bu pazarda ciddi şekilde yara alıyor.

Bütün üreticiler geçtiğimiz çeyrek finansal raporlarını açıklamaya başladılar. Burada en çok dikkati çeken Apple firması. Apple 3. çeyrek’de 28.57 Milyar Dolar ciro ve 7.31 Milyar Dolar net kar açıkladı. Sadece 3.çeyrekte 20.34 Milyon iPhone satışı gerçekleştiren Apple, bir önceki yılın aynı çeyreğine oranla %142‘lik bir artış sağladı.  Yine aynı çeyrekte bir önceki yıla göre %183‘lük bir artış ile 9.25 Milyon iPad 2 satışı gerçekleşti.  Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi sadece iPad ürünü ile Apple tüm dünyadaki tablet piyasının %80’ine hakim durumda.

Bunun yanında çok önemli bir cihaz üreticisi olan Nokia ise  resmi olarak açıkladığı 2011 2. Çeyrek raporlarına göre küçülmeye devam ediyor. 2. Çeyrekte telefon cirosunda %7’lik düşüş yaşayan Nokia 3. çeyrekte 13.16 Milyar Dolar ciro açıklaması yaptı. Nokia geçen yıl aynı çeyreğe oranla 88.5 Milyon cihaz satışı ile %20 daha az cihaz satışı gerçekleştirdi. Apple’ın nispeten daha küçük ürün ailesi ve Kuzey Amerika dışındaki pazarlarda hakimiyetinin nispeten az olmasına rağmen Nokia’ya göre 1/3 oranında cihaz satışı ve 2 katından daha fazla ciro yapması Apple’ın başarısı ve dolayısı ile Nokia’nın başarısızlığını gözler önüne seriyor.

Peki Nokia pazar payını kime kaptırıyor ? Özellikle Nokia’nın hakim olduğu Avrupa pazarında Nokia’nın düşüşü, Samsung ve HTC gibi Google Android’li cihaz üreten üreticilere yaradı. Örneğin Samsung sadece 85 günde 5 Milyonun üzerinde Galaxy S 2 cihazı satışı gerçekleştirdi ki aslında Galaxy S 2 fiyat olarak Türkiye’de 1000TL’nin üzerinde yurt dışında ise 400$’ın üzerinde yani pahalı bir cihaz.

Peki Nokia’nın stratejisi nasıl ? Pazar payını kaybeden ve  bu düşüşün önüne geçemeyen Nokia  ( bu arada bildiğiniz gibi Nokia Türkiye pazarında açık ara önde, %50’nin üzerinde bir pazar payına sahip) Microsoft ile stratejik bir işbirliği yaptı. Bu arada Nokia, önce MeeGo’dan vazgeçtiğini ve Symbian’ı yavaş yavaş bitireceğini açıklamasına rağmen daha sonra MeeGo ve Symbian üretimine devam edeceğini ve pazarda Symbian, MeeGo ve WP 7 (Windows Phone 7) olmak üzere 3 işletim sistemi ile birlikte varlığını devam ettireceğini açıkladı. Ve açıkcası bütün ümidini WP7 cihazlara bağlamış durumda.

Google Android tüm dünyada günlük 550.000 cihaz aktivasyonu yaparken, Nokia’nın ancak bu yılın sonunda beklenen WP 7 cihazı bu düşüşe ne ölçüde dur diyebilir açıkcası belirsiz. Nokia’nın 3 ayrı işletim sistemine odaklanıp 3 ayrı deneyimi yönetmek yerine tek bir işletim sistemine odaklanıp bunun üzerine eğilmesi daha doğru olabilir. Bizim hep aklımıza gelen soru şu, acaba Nokia da işletim sistemi pazarında Android’i destekleseydi üretici pazarı nasıl olurdu ? Muhtemelen Samsung, HTC hatta ve hatta Huawei ve ZTE gibi üreticiler bu pazarın önemli bir oyuncusu olamazdı. Bu arada Apple’ın %80 ile domine ettiği ve yeni dünya cihaz trendi haline gelen tablet pazarında ise ne WP 7 ne de Nokia’nın esamesi bile okunmuyor…

Sağlıcakla Kalın…

“Nokia Pazar Payını Yitirmeye Devam Ediyor!” için 5 yanıt

Bence Nokia’yı küçülten Symbian değil Nokianın anlam verilemeyen üretim stratejisidir. Nokia cihaz modellerinde çok şımarık davranmanın bedelini ödüyor. Bir dönemler cep telefonu piyasasında lider olması Nokia’yı oldukça şımarttı. Kullanıcıların istek ve beklentilerine göre değil de kendi keyfiyetlerine ve satış stratejilerine uygun cihazlar üretip durdu. Cihazlarında hep bir yada birşeyleri eksik sundu insanlara. Nokia cihaz almaya karar veriyorsunuz, birinde radyo var kamera yok, diğerinde kamera var radyo yok, öbüründe yüksek özellikli kamera var flash yok, bir diğerinde flash var kamera kötü vb. Kullanıcıya karşı cömert davranmadı. Artık insanlar Nokia modellerinde aradıklarını bulamadıkları için Nokia’dan soğudular.

ve dünya gercegi model marka ne olursa olsun birbirlerini destekleyen işletim sistemi olan android.

nokia değişime ayak uydurmak yerine eski telefonları piyasaya sürmeye devam etti. eğer nokia android telefonlar üretseydi emin olun htc falan değil piyasada sadece apple ile nokia olurdu….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir