Kategoriler
Genel

Android İçin Yeni Bir Not Defteri Uygulaması

ColornoteNotepadNotes

Çoğu zaman yapmam gereken bazı işleri unuttuğum olur. Keşke biri tüm bu yapılacakları bana zamanında hatırlatsa ne güzel olur derdim hep. Yukardaki resme baksanıza aklımda tutmam gereken ne çok şey var. Sizin de böyle bir sorununuz varsa anlatacağım uygulama tam size göre.


Her zaman kalem, kağıt ya da bilgisayar gibi not tutmak için gerekli malzemeler yanımızda olmuyor; ancak çoğumuz cep telefonlarımızı yanımızdan ayırmıyoruz 🙂
Android markette ColorNote Notepad Notes adlı bir uygulama mevcut. İnternet gerektirmeyen, sistemi yormayan çok başarılı bir uygulama. Bu uygulama ile kendimize basit notlar ya da yapılacaklar listesi, alışveriş listesi gibi listeler hazırlayabiliyoruz. Siz sadece notlarınızı oluşturun ve dilediğiniz zaman notlarınızı gözden geçirin.

Uygulama linki;

https://market.android.com/details?id=com.socialnmobile.dictapps.notepad.color.note&feature=search_result

Bu uygulamanın diğerlerinden ayrılan çok güzel işlevleri var. Uygulamanın dikkat çeken yönlerini inceleyelim:

Uygulamanın isminden de anlaşılacağı gibi her not grubu için farklı renkler seçebiliyoruz. Örneğin ben kırmızıyı acil ya da benim için önemli olan işler için tercih ediyorum. Aşağıdaki resimde önemli işlerim listelenmiş ve bir işim tamamlanmış gözüküyor.

Yapilacak Isler

Tüm notlarınızı görüntülerken de renklere göre filtreleme yapılabilmesi oldukça güzel. Ayrıca notlarınızı düzenleme tarihine göre, oluşturulma tarihine göre, alfabetik olarak, renklerine göre, hatırlatma zamanlarına göre de sıralayabiliyorsunuz. Aşağıdaki resimde renk filtresi kullanıldığı ve sıralamanın da düzenlenme tarihine göre yapıldığı gözüküyor.

Renk Filtre

Bir not oluşturduğunuzda zamanlayıcıyı ayarlayarak size bu notun hangi tarihte ve hangi saat dilimlerinde ne şekilde (alarm sesi ile veya görev çubuğuna yerleşen simgeler ile) hatırlatılmasını seçebilirsiniz.

Bildirim Secenekler

Pin to status bar seçeneğini seçtiğinizde cihazın ekranının üst bölümünde yer alan status bara ilgili ikon yerleştiriliyor ve bu ikon dikkatinizi çektiği için notu unutmanızı da engelliyor. Örneğin ben acil işlerim için bunu yaptım ve kırmızı not defteri ikonu status barda hemen yerini aldı.

Status Bar

Notlarınızı şifreleyerek saklayabilirsiniz.
Notlarınızı Gmail, Facebook, Twitter gibi platformlarında yer alan arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.
Notlarınızı cihazınızın ana ekranına farklı birer widget olarak ekleyebilirsiniz. Cihazınız çoklu ekranı destekliyorsa bir ekranı sadece bu notlarınız için ayırırsanız notlarınız çok daha düzenli görünüyor ve notların takibi kolaylaşıyor.
Uygulamanın en sevdiğim yanı ise yapılacaklar listesi veya alışveriş listesi gibi listeler oluşturup, bu notu ana ekrana widget olarak eklediğinizde kaç adet yapılacak işinizin kaldığını göstermesi ve işleri tamamladıkça sayının yenilenmesi.

ColorNoteWidget

Listelerde öğelerin sağında bir checkbox yer alıyor ve o öğenin durumunu belirtiyor. Alışveriş yaparken aldığınız ürünün üstünü çizip hiçbir şey unutmadan rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz bu özellik sayesinde.

ShoppingList

Bir işi tamamladığınızda o işe bir dokunuşla üstünü çizip adım adım kalan işleri tamamlıyorsunuz. Bunu yazarken aklıma Recep İvedik filminden bir sahne geldi 🙂 Ninesi ondan 3 şeyi gerçekleştirmesini istiyor ve o da işleri tamamladıkça kağıtta yazılı maddenin üstünü çiziyordu. Tabi kağıttaki notun üstünü çizip sonra o kağıdı yırtıp atmak daha büyük bir zevk verir ama olsun biz de uygulamada notu çöp kutusuna yollayabiliyoruz 🙂
Uygulama içerisinde Takvim bölümü de mevcut. İstediğiniz bir tarihe giderek doğrudan o gün için bir not girebilirsiniz. Bu durumda takvimde o tarihte notunuz için hangi rengi seçtiyseniz o renkte bir kutucuk beliriyor ve o kutucuğa tıklayarak notu görebiliyor, dilerseniz düzenleyebiliyorsunuz. Örneğin takvim üzerinde kız arkadaşınızın doğum tarihini seçip ilgili notu girdikten sonra notun hatırlatma sıklığını 1 yıl ve rengini de kırmızı  seçtiğinizde arkadaşınızın doğumgününü kaçırmazsınız 🙂
Tamamlanan bir notu isterseniz arşivde saklayabilir, çöp kutusuna yollayabilir ya da kalıcı olarak silebilirsiniz. Çöp kutusuna yollanan notları eski konumuna tekrar alabiliyorsunuz.

WorkSpaces

Uygulamada arama seçeneği de mevcut. Aranacak sözcüğü girdiğinizde içinde o sözcüğün geçtiği tüm notlar listeleniyor. Örneğin ‘rapor’ sözcüğünü arattığımda iki notumda rapor sözcüğünün geçtiğini görüyorum. Notların sadece başlıklarında değil, içeriklerinde de arama yapılması gerçekten çok hoş. Böylece raporların hangi notların içinde geçtiğini bulmam kolaylaşıyor.

Search

Notları ListView görünümü yerine GridView ile de görüntülememiz mümkün. Bu görünümü daha anlaşılır ve güzel bulabilirsiniz.

GridViewList

Uygulamanın kullanımını ve değinmediğimiz özelliklerini de görmeniz açısından aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Sonuç olarak ColorNote Notepad Notes uygulaması alanında diğer uygulamalardan ayrılan, güzel özelliklere sahip son derece kullanışlı bir program. Bildirimleri de çok iyi düşünülmüş, notu zamanı geldiğinde hatırlatıyor ve acaba unutur muyum gibi bir korku yaşamanızı engelliyor. Tüm notlarınızı bu uygulama üzerinden rahatlıkla takip edebilirsiniz.

ColorNote Notepad Notes ile Unutmayı Unutun 🙂

“Android İçin Yeni Bir Not Defteri Uygulaması” için 10 yanıt

kardeş ben bunu ana ekrana widget olarak eklemeyi başaramadım yardımcı olabilir misin ???

volkan merhaba , nasıl oldu bilmiyorum ama color note daha önce backup için tanımladığım şifreyi kabul etmiyor veya ben unuttum , telefonumu değiştirdiğim için şifre olmadan bacup yapamıyorum , şifremi bulabilecek bir program veya yöntem biliyorsan lütfen benimle paylaşırmısın , ilkermt@hotmail.com (burdan ulaşırsan sevinirim)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir