Kategoriler
Genel

Android Telefonlar İçin Arkaplan Resim Programı: Backgrounds

Android Markette işimize yarayacak birçok uygulamayı ücretsiz bulabiliyoruz. Backgrounds adlı uygulama da Kişiselleştirme kategorisinde bulabileceğiniz ücretsiz ve kategorilere ayrılmış şekilde birçok resmi içinde barındıran çok güzel bir uygulama. Bilgisayarınızdan resim indirip sonra telefonunuza bu resimleri atmak yerine Backgrounds ile doğrudan telefonunuzdan internete bağlanarak kaliteli resimler indirebilir, arkaplan resmi olarak indirdiğiniz resimleri kullanabilirsiniz.

Backgrounds Android Market Linki:

https://market.android.com/details?id=com.ogqcorp.backgrounds&feature=search_result

Backgrounds QR Code:

qrcode

Verilen uygulama linkine giderek ya da QR Code’nu taratarak uygulamayı Android Marketten indiriniz. Android Marketten uygulamaları nasıl indirebileceğinizi bilmiyorsanız Turkcell T20’ye Android Marketten Uygulama İndirme ve Kaldırma Nasıl Yapılır yazımızı inceleyiniz.

Uygulamayı başlatınız.

Uygulamada alt bölümde Recent, Ranking, Categories ve Favorites olmak üzere 4 bölüm yer almakta.

Recent bölümünde yeni resimlerden eskilere doğru tüm kategorilerden resimler yer almakta.

Ranking bölümünde ise kullanıcılar tarafından en çok oyu toplamış resimler oy miktarlarıyla birlikte gösteriliyor.

Categories bölümünde resimler daha düzgün bir yapıda karşımıza çıkıyor. Örneğin Animation ve Nature kategorisinden oldukça hoş resimlere ulaşabilirsiniz.

Favorites bölümü ise bizim Favorite olarak belirlediğimiz resimleri toplu halde gösteriyor. Bu kısım gerçekten çok iyi. Bir arkaplan resmine sonradan geri dönüş yapmak istediğinizde o resmi arayıp vakit kaybetmek yerine Favorites bölümünden kolayca bularak zaman da kazanmış oluyorsunuz. Ayrıca Favorite olarak belirlediğiniz resimlerin sağ üst köşelerinde bir yıldız beliriyor. Bu da değişik resimlere bakarken Favorite listenizde olup olmadığını farkedebilmeniz açısından çok iyi oluyor.

Örnek olarak Animation kategorisinden bir resim beğenip tıklıyorum.

Bu resmi hangi siteden çektiğini gösteren bir bilgi de mevcut (Source). Amacım bu resmi duvarkağıdı olarak belirlemek olduğu için doğrudan Set as Wallpaper butonuna tıklamam yeterli. Tıklayarak olacaklara bakalım.

Resim boyutu genelde büyük olduğundan Android cihazımızın ekranına sığmıyor. Bize resmi ekranlara dağıtabilmemiz Scrollable Wallpaper seçeneği sunuyor. Bunu seçmezsek resim tek ekrana sığdırılmaya çalışılıyor, her ekranda aynı görüntü oluyor. Seçersek resim boyutları doğrultusunda birkaç ekrana (genelde 2 ekrana) yayılıyor.

Resimdeki gibi seçeneği işaretleyip Apply butonuna tıklıyoruz. Kısacık bir beklemeden sonra duvarkağıdımız değişmiş oluyor. Home tuşuna basarak ana ekrana gidelim ve değişikliği görelim.

Görüldüğü gibi resim tek ekrana sığmıyor, devamı bir sonraki ekrana aktarılıyor.

Aklınıza şöyle bir soru gelebilir: “Seçtiğim bu resmin ekranda kalabilmesi için sürekli internete bağlı mı olmalıyım?”. Hayır, seçtiğiniz resim aslında önce cihazınızın Galeri bölümüne kaydediliyor ve ekranda görüntülenirken o resmi artık internetten değil Galeriden çekiyor. Böylelikle Backgrounds uygulaması üzerinden zaten daha önce indirdiğiniz bir resim varsa o resim Galeriye tekrar indirilmiyor, doğrudan duvarkağıdı yapılıyor. Dolayısıyla bu işlem çok daha kısa sürüyor.

Daha önce denediğim resimler Galeriye kaydedilmiş. Galeriden bir resmi seçip duvarkağıdı olarak belirlemek istediğimde resim boyutlarında sorun yaşıyorum. Ancak Backgrounds üzerinden seçim yapınca kendi menülerini kullandığım için bir sorun yaşamıyorum.

Backgrounds uygulamasında resmi seçtikten sonra Set as Wallpaper seçeneğine tıklamıştık. Set as Contact’a tıkladığımızda ise rehberde (telefonda kayıtlı olan, sim kartta değil) kayıtlı olan kişi veya kişiler için bu resmin kullanılmasını sağlayabiliyoruz.

Save seçeneğine tıkladığımızda ise resim yine cihazımızın Galeri bölümüne indiriliyor; fakat duvarkağıdı olarak ayarlanmıyor. Bunu bizim elle yapmamız gerekiyor.

Share seçeneğine tıkladığımızda ise resmi Picasa, Facebook, Twitter gibi hesaplarımızda paylaşabiliyoruz.

Favorite seçeneğine tıkladığımızda ise daha önce de belirttiğimiz gibi resim bir yıldızla işaretleniyor ve sonradan Favorites bölümünde işaretlediğimiz bu resimleri görüntüleyebiliyoruz.

Resim seçimlerinde mümkün olduğunca kalabalık resimlerden kaçınmak daha iyi oluyor. Çünkü aksi takdirde ekran karmaşık bir hal alıyor ve kısa yollar pek ayırt edilemez hale geliyor. Örnek olarak bir animasyon resmine bakalım. Resimdeki karakterler oldukça kalabalık ve ekranı kullanışsız kılabiliyor.

Bunun yerine daha sade resimler seçmek daha iyi sonuçlar veriyor. Kung Fu Panda 2 resmi daha iyi bir tercih olmuştu sanırım 🙂

Şimdi uygulamayı kullanarak beğendiğimiz bazı görsellere göz atalım:

Uygulamanın kullanımını gösteren videoyu da izleyebilirsiniz:

http://youtu.be/GLR8wTAvnhc

 

Farklı ekran resimleriyle telefonunuzu kişiselliştirmeye devam edin 🙂

“Android Telefonlar İçin Arkaplan Resim Programı: Backgrounds” için 2 yanıt

Her menüye yani her sağ tarafa geçtiğim zaman farklı resim gelsin istiyorum mesela balık var bir menüde yandakine geçiyorum aslan fotoğrafı gözüksün onları nasıl her menüye eşit dağıtabilirim ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir