Kategoriler
Genel

Android Tarihi İnfografik

Apple’ın iPhone cihazını çıkarması üzerine mobil dünyada yeni bir heyecan başladı. Dokunmatik ekran, şık tasarım, internet ve oyun keyfi, kaliteli yazılımlar insanları bu dünyaya çekmeye başladı. Bir anda gözler mobil dünyaya çevrildi. Nokia Symbian ile emin adımlarla yoluna devam ederken iPhone piyasadaki tüm telefonların önüne geçmeye başladı. Bir anda öyle gelişti ki iPhone’u kıran hackerlar aslında bu cihazın Mac işletim sistemini kullandığını anlayıp cihazı kırdılar, uygulamalar geliştirerek uygulama marketi kavramının ortaya çıkmasını sağladılar.

Apple için mobil dünyada her şey yolunda giderken önüne büyük bir rakip çıktı, Android. Android o kadar hızlı ilerliyor ki bunu çıkan yeni sürümlerden ve Android OS kullanan cihaz satışlarından görebiliyoruz.

Peki Android çalışmaları ne zaman ve kimler tarafından başlatıldı? Hangi sürümleri var? Bunları merak ediyorsanız XCube Labs tarafından hazırlanan bir infografikten ilerleyerek bu aşamaları inceleyip Android tarihini öğrenmeye başlayalım 🙂

Android, Google ve Open Handset Allience tarafından kodlanmış Linux İşletim Sistemi tabanlı bir mobil cihaz (PDA ve cep telefonları) için geliştirilmiş açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.

Android’in geçmişinin Ekim 2003′te Palo Alto’da Android Inc’in bugün Google’da Mobil’den sorumlu üst düzey yönetici ve başkan yardımcısı olan Andy Rubin, Rick Miner, Nick Sears ve Chris White tarafından kurulmasıyla başlandığını söyleyebiliriz. Bu zamanlarda Google’ın mobilde de yer alacağı dedikoduları hafiften başlamış oldu.

Ağustos 2005’de Android Inc Google tarafından alındı.

Open Handset Allience (OHA), 5 Kasım 2007’de Android’i kurduğunu duyurmuştur ve ardından 34 adet donanım, yazılım ve telekom şirketi, mobil cihazlar için telif hakkı olmayan bir işletim sisteminin teknolojinin gelişimi için yararlı olduğu konusunda hemfikir olmuşlardır. Burada şuna değinmek istiyorum. Geçen bir Mobil Teknolojiler seminerine katılmıştım ve orada Nokia’nın neden bir süre sonra Android cihazları çıkarmadığını sormuştum. Öğrendiğim kadarıyla Nokia, OHA’da yer alan şirketlerinden biri değilmiş ve zaten o zamanlar piyasada lider olduğundan siz bize katılın biz zaten lideriz gibi açıklamalarda bulunmuş. Şimdi bir bakıma kendi sonunu hazırlamış diyebiliriz bunun için. Ancak Nokia da gördüğünüz gibi Android’in bu kadar gelişebileceğini tahmin etmemiş demekki.

Android az da olsa önceki mobil teknolojilerin sorunu giderebilmek (örneğin ekran çözünürlüğü), yazılım geliştiricilere güvenilir bir ortam sağlamak hem de kendi kurallarını orataya koyabilmek adında 12 Kasım 2007’de Android SDK’yı yayınlamıştır.

2008 Eylül’e gelindiğinde ilk Androidli telefon HTC Dream, bilinen adıyla Google G1 satışa başladı. HTC de Android’e iyi bir giriş yapmış oldu. Bu ilk cihazda Android 1.0 sürümü vardı.

Android 1.0 sürümündeki özellikler şöyleydi:

  • Google Servisleri ile entegrasyon
  • HTML ve XHTML web sayfalarını gösterebilme, yakınlaştırma yapabilme, sayfaları birden fazla pencerelerde açabilme
  • Çokluişlem, Anlık Mesajlaşma, Wi-Fi ve Bluetooth

9 Şubat 2009’da G1 cihazı için sürüm güncellemesi geldi, 1.1.

Bundan sonra Android’in diğer sürümleri yavaş yavaş çıkmaya başladı. Sürümlerin isimlendirilmesinde tatlı isimlerinin kullanıldığını ve alfabetik ilerlediğini görüyoruz. Cupcake ile bu gelenek başlamış. Yine aynı seminerde neden A’dan başlamamış diye düşündük. Aklımıza Apple Pie geldi ama böyle bir ismi koymak Apple’ı daha da güçlendirirdi zaten 🙂

30 Nisan 2009’da çıkan Android 1.5 Cupcake sürümünde kamera resim işlemenin hızlanması, daha hızlı GPS lokasyon alımı, Youtube ve Picasa’ya doğrudan video upload edebilme gibi özellikler dikkat çekti.

15 Eylül 2009’da Android 1.6 Donut’da internet ve yerel aramalar için Hızlı Arama seçeneği, galeri entegrasyonlu kamera resim ve video çekim modları, batarya göstergesi, CDMA desteği, çoklu dil seçeneği gibi özellikler eklendi.

26 Ekim 2009’da Android 2.0 Eclair ile email ve rehber için çoklu hesap senkronizasyonu, email senkronizasyonu için Microsoft Exchange Support, Bluetooth 2.1 desteği, HTML5 desteği, yeni takvim özellikleri geldi.

Android 2.0 ardından Android’in piyasada %3.90 gibi kullanım oranına ulaştığını görüyoruz.

Aralık 2009’da 2.0.1 SDK; Ocak 2010’da ise 2.1 SDK sürümleri yayınlandı.

20 Mayıs 2010′da Android 2.2 Froyo sürümü ile yeni widget sistemi, çoklu klavye dil seçeneği, Adobe Flash 10.1 ve Hotspot desteği gelmiş oldu. Android hızlıca yükselmiş ve kısa bir sürede pazar payı %17.70 oldu.

Aralık 2010’da Android 2.3 Gingerbread sürümü ile cihazlar NFC teknolojisini kullanabilir hale geldi. Özellikle ülkemizde Turkcell T20 reklamlarında buna vurgu yapılmakta ve kullanıcının ilgisini hayli çekmekte. NFC’nin yanısıra tek dokunuşla bir yazıyı seçme, kopyalama ve yapıştırma gibi yetenekler geldi. İnternet aramaları ile Skype gibi uygulamalar daha çok kullanılmaya başlandı.

22 Şubat 2011’de tabletler için Android 3.0 Honeycomb sürümü duyuruldu. Bu sürümle Android daha büyük çözünürlükleri destekler hale geldi. Widget yetenekleri geliştirildi. Bu sürümle birlikte piyasada birçok Android Tablet boy göstermeye başladı. Ülkemizde de Cem Yılmaz’ın Motorola Xoom Tablet reklamında oynaması ile daha çok kişi bu tabletlerden haberdar olmaya başladı. Asus da EEE Pad Transformer gibi kullanıcıya farklı deneyimler yaşatacak ürünler çıkarttı.

10-11 Mayıs’taki Google I/O’da Android’in pazar payı %22.20 olarak açıklanmış ve her 5 telefondan birinin Android işletim sistemini kullandığı ortaya çıkmıştı.

Mayıs 2011’de Ice Cream Sandwich duyuruldu. Bu sürümde aynı işletim sisteminin hem küçük ekranlı telefonlarda hem de büyük ekranlı tabletlerde kullanılabileceği söyleniyor. Yeni sürümle ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz şuraya bakabilir, o yazıdaki videoları da izleyebilirsiniz.

Temmuz 2011’de 3.2 SDK sürümü çıktı.

Android versiyonlarının paylarına da infografiğin sonunda yer verilmiş. 5 Haziran tarihli veriye göre en çok kullanılan Android versiyonu %59.4 ile 2.2 olurken, arkasından %17.5 kullanım ile 2.1 ve 2.3.3 versiyonları geliyor. Android 1.6 versiyonu %2.2 kullanılırken, 1.5 versiyonu %1.4 kullanılıyor. Android’in son versiyonu 3.0 ile 3.1 ise yaklaşık %0.5′lik bir kullanıma sahip.

Bu infografiği bütün halde http://www.xcubelabs.com/the-android-story.php adresinde bulabilirsiniz.

Android’in tarihine bakarak gelişim sürecini öğrenmiş olduk. Android hakkında iyi bir bilgi birikimine sahip olduk sanırım 🙂

“Android Tarihi İnfografik” için 12 yanıt

Kaldı ki android’in her sürümü, her cihaza uygun değil. Örneğin android 3.0 sadece tablet cihazlar için üretilmiş bir sistem. Akıllı cep telefonları için hazırlanmış sürümler mevcut (port edilmiş) fakat bunlar tam anlamıyla çalışmıyor. Yukarıda da belirtildiği gibi bu sürümlere destek gene cihaz ureticilerinin verdiği destek ve hazırladıkları romlarla sınırlı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir