Kategoriler
Genel

Samsung'dan Yep Yeni Bir Tablet ve Telefon

Bugün Berlin’deki IFA 2011 fuarında Samsung’dan çok yeni bir tablet ve bir cep telefonu lansmanı geldi. Mevcut pazarda bir çok tablet ve telefon varken, Samsung’un ürünleri gerçekten tekil özellikleri ile ön plana çıkıyorlar. Bu ürünler Samsung Galaxy Tab 7.7 Tablet ve Samsung Galaxy Note. Bu iki ürünü kısa da olsa sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Önce Samsung Galaxy Tab 7.7 ile başlayalım, bildiğiniz gibi Samsung ilk tablet üreticilerinden. İlk olarak 7″ Samsung Galaxy Tab ile pazara giren Samsung, daha sonra Galaxy Tab 8.9 ve Galaxy Tab 10.1 ürünlerini lanse etti. Dünyada iPad ve iPad 2 ‘den sonra en çok satan tabletler Samsung’un tabletleri. Özellikle Samsung Galaxy Tab 10.1 dünyadaki en ince tablet olma özelliğine sahip. Bugün lansmanı yapılan Galaxy Tab 7.7 ise ilginç özellikleri ile karşımıza çıkıyor :

Samsung Galaxy Tab 7.7‘nin en önemli özelliği dünyadaki ilk Süper Amoled ekranlı tablet olması. Bildiğiniz gibi Amoled teknolojisinin özelliği mükemmel parlaklık, kontrast ve renkleri sunması ile ekranın tepki süresinin çok hızlı olması nedeni ile çok hassas bir ekran özelliği sağlaması. Bu yeni tablet’inde Amoled teknolojisini biraz daha geliştirerek Süper Amoled ismini verdiği bir ekran teknolojisini kullanmış.

Bunun dışında Samsung Galaxy Tab 7.7’nin diğer özelliklerine gelince ;

 • 7.7″ Ekran
 • Android Honeycomb 3.2 İşletim Sistemi
 • Samsung TouchWiz Kullanıcı Arabimi (UI)
 • HSPA+ (21 MBit) Desteği
 • 1.4 GHz çift çekirdekli işlemci
 • 5.100 mAh pil
 • 32GB‘a kadar SDCARD desteği
 • Full HD 1080P Video Oynatabilme
Gördüğünüz gibi Android Tablet pazarına güçlü bir tablet daha giriyor Samsung’dan. Mevcut Android Tablet pazarında iPad 2’ye rekabet edecek bir tablet yok ama Galaxy Tab 7.7 iPad 2’ye rakip olacak gibi duruyor. Galaxy Tab 7.7’nin tüm detaylı özellikleri ise aşağıdaki gibi :

 

Bugünkü lansmanda bir diğer önemli ürün ise Samsung Galaxy Note idi. Şimdi de Galaxy Note’a biraz yakından bakalım.

Galaxy Tablet 7.7’de olduğu gibi Galaxy Note da Super Amoled ekranlı ve önemli bir özelliği ise boyutu. Bugüne kadar hiç alışık olmadığımız bir biçimde ilk defa 5.3 inch ekran boyutu ile neredeyse tablet büyüklüğünde olacak bir cihaz olmuş. Samsung Galaxy S bildiğiniz gibi piyasadaki Android telefonlar arasında boyut olarak en büyük boyutlu telefonlardan biri, fakat Galaxy Note ile yan yana geldiğinde aşağıdaki resimden de görebileceğiniz gibi küçük kalıyor 🙂

Boyutu dışında yine Samsung Galaxy Note’un adında da anlaşılacağı gibi en önemli özelliği süper hassas ekranı ile birlikte dokunmatik kalemi (stylus) ile kullanılabilme. Yanlız bu Stylus daha önce benzerlerini gördüğümüz rezistif ekranlardaki kalem’ler gibi değil. Kapasitif ekranda kullanılan ve oldukça hassas ve bir çok yeteneği olan (örneğin copy/paste ve share gibi) bir stylus. Kendimiz denemediğimiz için bilemiyoruz ama yazımızın devamında video’larını paylaşacağız, eminiz siz de çok beğeneceksiniz. Galaxy Note’un diğer temel özellikleri ise aşağıdaki gibi;

 • 1280 x 800 pixel Süper Amoled HD ekran
 • 1.4 GHz çift çekirdekli işlemci
 • 1GB RAM
 • Android 2.3.4 İşletim Sistemi
 • 8 MP Led Flash‘lı Kamera
 • 178 Gram
 • LTE ve HSPA+ desteği
Gördüğünüz gibi cihaz oldukça güçlü bir cihaz. Ne alıştığımız  tablet ne de  telefon boyutunda. Bu ekran boyutu ile kullanılan bir cihaz da tablet’e ihtiyaç duyulurmu çok sanmıyoruz doğrusu. Galaxy Note ile ilgili tanıtım videosunu sizinle paylaşmak istiyoruz  :
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=paxLc2bhRWU&feature=player_embedded]
Sytlus ile birlikte neler yapabilirsiniz bir bakalım 🙂
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=bfMmMrUwRnI&feature=player_embedded]
Tüm dünyada pazar payını yükselten Samsung gerçekten rekabette bir adım öne çıkacak 2 yeni ürünü ile çok beğenilecek gibi duruyor. Özellikle yazılarımızda vurguladığımız gibi Nokia’nın yerini alacak yegane cihaz üreticisi olan Samsung gerçekten çok başarılı işler yapıyor! Ülkemizde ne zaman satışa sunulacak bu cihazlar henüz bilemiyoruz ama emin olun gelir gelmek deneyip yorumlarımızı sizlerle paylaşacağız!
Sağlıcakla Kalın…

“Samsung'dan Yep Yeni Bir Tablet ve Telefon” için 5 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir