Kategoriler
Genel

Turkcell Cep Kumanda ile Medya Dosyalarınızı Yönetin

Turkcell T20 ile birlikte daha sosyal, daha akıllı ve daha eğlenceli birçok uygulama hayatımıza girdi. Haber ve blog sitelerinde T20 de yer alan uygulamaları tanıtan pek çok haber okudunuz. Bu yazımızda hayatınızı daha eğlenceli hale getirmeyi hedefleyen Turkcell Cep Kumanda uygulaması ve bu uygulama ile neler yapabileceğimizi paylaşacağız.

Turkcell Cep Kumanda uygulaması, ev içerisindeki networke bağlı DLNA ( “Digital Living Network Alliance” ) uyumlu medya cihazlarını  yöneten bir uygulamadır. Turkcell Cep Kumanda ile cep telefonunuzda yer alan bir video içeriğini isterseniz TV’den ya da bilgisayarınızdan izleyebilirken, bilgisayarınızda yer alan müzikleri cep telefonunda ev içerisinde herhangi bir yerde  cep telefonunda dinleyebilir veya cep telefonları ile çektiğiniz resimleri TV’de gösterebilirsiniz.

Cep Kumanda uygulamasının en güzel yanı ise bütün bunları herhangi bir kablo bağlantısı olmadan, evinizdeki kablosuz bağlantı üzerinden yapabilmeniz.

Peki, evdeki medya dosyalarınızı yönetmenizi sağlayan,  cep telefonunuzu güçlü bir medya merkezine ve daha da ötesinde evinizdeki universal kumandaya dönüştürülmesini sağlayan DLNA teknolojisi nedir?

Dijital yaşam hepimizin hayatında önemli bir yer tutmaya başladı. Evlerimizde eskiden sadece televizyon varken; bugün mp3 çalar, dvd veya blue-ray oynatıcı, bilgisayar veya bir oyun konsolu bulunuyor. Bu cihazların temel çalışma prensibi kendi başlarına hizmet vermektir. 

Örneğin, televizyonunuz normalde TV yayınları gösterir,  dvd izlemek isterseniz ayrıca bir dvd oynatıcıyı televizyonunuza bağlanmanız gerekir. Aynı şekilde mp3 oynatıcınız sadece kendi hafızasındaki şarkıları çalar, yeni şarkıları dinlemek için bilgisayarınızdan mp3 oynatıcıya şarkı yüklemeniz gereklidir. Yine benzer şekilde cep telefonunuzdaki bir videoyu ya da resmi televizyonunuzdan göstermek isterseniz; Öncelikle dosyayı bilgisayarınıza aktarmalı, sonrasında da bilgisayarınız ile televizyonunuz arasında kablo ile bağlantı kurmanız gereklidir. 

İşte bu noktada devreye giren, DLNA teknolojisi evinizde birbirinden bağımsız olan dijital cihazların birbiri ile iletişim kurmasını ve birbirlerine bağlanarak içerik transferi yapılmasını sağlamaktadır. Sunduğu bu esneklik DLNA’i kablosuz içerik aktarım teknolojilerinde ön plana çıkartmaktadır. 

Özetle, DLNA destekli tüm cihazlar – örneğin bir mp3 çalar, bir akıllı telefon veya bir blue-ray oynatıcı-kendi aralarında görüntü veya ses aktarımı yapabilirler. Ya da bir akıllı telefon ile DLNA uyumlu bir televizyona kumanda ederek, cep telefonunda yer alan bir videoyu televizyonda oynatabilirler. 

Evinizdeki cihazları kablosuz kontrol etmenize imkân veren DLNA teknolojisini destekleyen firmaların sayısı her geçen gün artıyor. Şu anda; Philips, Samsung,  Hewlett-Packard, Sony, Microsoft, Intel gibi 240’ın üzerinde firma bu teknolojiyi destekliyor. Evinizde bulunan Sony Playstation 3, Windows Media Player 12, Sony Bravia, Samsung LCD TV gibi cihazlarda T20 kullanarak DLNA deneyimini hayata geçirebilirsiniz. 

Aşağıdaki video, teknolojinin nasıl çalıştığını özetliyor: 

http://www.dlna.org/digital_living/getting_started/dlna_320180.swf

DLNA çalışma prensibi bazı cihazlara bazı roller tanımlanmasına dayanıyor. Bazı cihazlar gönderici olurken, bazı cihazlar alıcı, bazıları ise kontrolcü oluyor. Cihazların bu rollere göre sınıflandırılması ise aşağıdaki şekilde gerçekleşiyor.
Dijital Medya Sunucusu (DMS):
Bu cihazlara içerik kaydedilebiliyor ve ağdaki uyumlu diğer cihazların kullanımına açılabiliyor. 

Dijital Medya Oynatıcı (DMP):
Bu cihazlar DMS uyumlu cihazlardaki içerikleri oynatabiliyor.

Dijital Medya İşleyici (DMR):
Bu cihazlar, DMC uyumlu cihazların DMS uyumlu cihazlardan bulduğu ve gönderdiği  içerikleri oynatabilmektedir.

Dijital Medya Kontrolcüsü (DMC):
Bu cihazlar DMS uyumlu cihazlardaki içerikleri bularak DMR uyumlu cihazlarda oynatabilmektedir.

Turkcell T20, yukarıda özetlenen DLNA teknolojisini üzerinde yer alan Turkcell Cep Kumanda uygulaması sayesinde destekler.  Bu şekilde cep telefonunuzun Dijital Medya Sunucusu, Dijital Medya Oynatıcı ve Dijital Medya Kontrolcüsü işlevlerini yerine getirmesine imkân sağlar. 

Uygulamayı açtığınızda, karşınıza çıkan “Kaynaklar” menüsü üzerinden ev networkünde yer alan DLNA uyumlu cihazları görebilir ve bu cihazlarda yer alan medya dosyalarına erişebilirsiniz.

“Kaynaklar” menüsünü kullanarak DLNA destekli cihazınızdan seçtiğiniz bir dosyayı, “Cihazlar” menüsü altında listelenmiş bir cihaz üzerinde oynatabilirsiniz.  

Cep Kumanda uygulamasının sağlamış olduğu en güzel özelliklerden biri burada devreye girer: Cep telefonunuz da aynı zamanda DLNA destekler hale gelmiş olduğu için cep telefonunuzda yer alan medya dosyalarınızı (video, resim veya müzik içeriğinizi) Turkcell Cep Kumanda üzerinden yönetip uyumlu diğer cihazlar üzerinde görüntüleyebilir veya dinleyebilirsiniz.  

“Cihazlar” menüsü ev networkünüzde yer alan ve DMP veya DMR özelliklerine sahip olan DLNA uyumlu cihazlarınızı yönetmenizi sağlar. 

Örneğin, medya oynatıcı özelliğine sahip ve DLNA destekleyen bir televizyonunuz varsa, televizyonunuzu bu menü altında görerek, seçebilirsiniz. 

Bu seçim ile birlikte, “Kaynaklar” altında seçmiş olduğunuz başka bir cihaz üzerinde; örneğin cep telefonunuzda;  yer alan videoyu televizyonunuzda izleyebilirsiniz.

“Şu anda Oynatılan Medya” menüsü sizin, “Medya Kaynakları” menüsü kullanarak seçmiş olduğunuz medya dosyanıza ve “Cihazlar” menüsü kullanarak seçmiş olduğunuz cihaza ait bilgileri gösterirken; aynı zamanda medya içeriğini durdur/oynat butonları ile kontrol edebilirsiniz.

Turkcell, Cep Kumanda uygulaması ile dünyada 240’tan fazla firmanın desteklediği DLNA teknolojisi alanında Türkiye’de öncü bir adım attı.  Turkcell Cep Kumanda uygulaması sayesinde cep telefonunuz; bir medya merkezi, eviniz de eğlence merkezi haline gelir.

Yazar: Orhan Mülayim

“Turkcell Cep Kumanda ile Medya Dosyalarınızı Yönetin” için 11 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir