Kategoriler
Genel

Turkcell Müzik Yeni Sürümü ile Turkcell T-Market’te


Turkcell T20 detaylı inceleme yazımızda da anlattığımız gibi, Turkcell T20’de ön yüklü gelen uygulamalardan biri Turkcell GncPlay idi. Geçtiğimiz günlerde bu uygulamanın yeni sürümü yayınlandı. Yeni ve kullanıcı dostu bir arayüz ve eklenmiş bir çok özelliği ile Turkcell Müzik uygulaması sayesinde Türkiye’nin en büyük online müzik kataloğuna artık  Android telefonlarınızdan ulaşabileceksiniz. Bu yazımızda Turkcell Müzik uygulamasını sizler için inceleyeceğiz.

Turkcell Müzik uygulaması 2.5 Milyon‘dan fazla yerli ve yabancı şarkıyı içinde barındırıyor. Bu uygulamada   Müzik ile ilgili tüm ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkün, bu açıdan çok kapsamlı bir müzik uygulaması olmuş 🙂  Uygulamanın ilk versiyonu aslında bir radyo uygulaması gibiydi, sadece seçtiğiniz bir kategorideki müzikleri (Pop, Rock, Arabesk gibi…) sırası ile dinleyebiliyordunuz. Ama bu yeni sürümde şarkı, albüm arama, dinlediğiniz şarkıları telefonunuza indirme, Ne Bu Çalan özelliği ile çok popüler olan Shazam ya da Sound Hood gibi uygulamalar ile yaptığınız gibi radyoda, televizyonda dinlediğiniz bir şarkıyı telefonunuza dinleterek hangi şarkı olduğunu bulma ve hatta bu şarkıyı cep telefonunuzdan dinleme  gibi bir çok yeni özellik gelmiş. Tüm bu özellikler ile gerçekten kapsamlı bir uygulama olmuş.

Turkcell Müzik uygulaması ücretsiz bir uygulama fakat uygulama tüm müzik kataloğunu internetten sunduğu için online bir uygulama, dolayısı ile mobil internet paketi ile ya da wifi’dan kullanmanızı öneriyoruz. Eğer Turkcell abonesi iseniz ve Turkcell veri şebekesinden uygulamayı kullanıyorsanız, uygulama sizi tanıyor ve herhangi bir kullanıcı ismi/şifre sormuyor  fakat WiFi’dan uygulamayı kullanıyorsanız ya da Turkcell abonesi değilseniz Turkcell Şifre ile uygulamaya giriş yapabiliyorsunuz.

Bu da uygulamanın güzel özelliklerinden biri, yani Turkcell Müzik uygulamasından yararlanmak için Turkcell Abonesi olmanıza gerek yok 🙂 Turkcell şifresini http://turkcellsifre.turkcell.com.tr/ adresinden alabiliyorsunuz.

 

Uygulamayı Yükleme : 

Uygulamayı  Turkcell’in Android Market’i olan Turkcell T-Market’ten ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Eğer uygulamanın önceki versiyonu olan GncPlay‘i yüklemişseniz Turkcell T-Market uygulamasına girdiğinizde otomatik olarak Turkcell Müzik yeni sürümü yüklenecektir.

Uygulamayı ilk kez yükleyecekseniz aşağıdaki metodlardan birini deneyebilirsiniz :

Uygulamanın Kullanımı :

Bu bölümünde  uygulama üzerinden bir kaç özelliği ekran görüntüsü ile anlatmaya çalışacağız. Özellikle uygulamada bizim en çok kullandığımız özellik Ne Bu Çalan özelliği. Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi bu özellik yeni bir özellik değil, Shazam ya da Sound Hood gibi popüler uygulamalar var markette zaten fakat bu özelliğin Müzik uygulamasının içerisinde olması hem ücretsiz olması hem de uygulamanın güzel bir tamamlayıcı özelliği olması nedeni ile uygulamayı gerçekten farklılaştırmış. Zaten uygulamanın bu özelliği de Sound Hood alt yapısı kullanılarak yapılmış 🙂  Bu özelliği kullanmak için ana ekrandaki Ne Bu Çalan ? kısmına basmanız yeterli :

Mesela arabada radyo dinlerken şarkı çok hoşunuza gitti, hem şarkının ismini ve sanatçıyı öğrenmek istiyorsunuz hem de daha sonrada dinlemek için kaydetmek istiyorsunuz, işte bu özellik tam da bu ihtiyacı karşılıyor.

2.5 Milyondan fazla bir müzik kataloğu bulunduğu için aradığınızı tüm şarkıları bulmak mümkün. Uygulamanın kataloğunu test etmek için sevgili Barış Manço’yu aradık :

Ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi Barış Manço’nun ilk abümlerini bile getirdi uygulama. Üstelik dinlediğimiz şarkının hangi albümde olduğunu ve albüm kapağını da getirdi arama sonuçlarında :

 

Uygulamanın bir de Radyo özelliği var. Bu özellik sayesinde özellikle aradığınız bir şarkıcı ya da albüm yoksa  bir kategori seçerek radyo şeklinde peşı sıra aynı kategori de müzik dinleyebiliyorsunuz. Turkcell T20’de radyo yok biliyorsunuz bu özellik sayesinde Turkcell T20’nizin size özel bir radyosu da var artık 🙂

Radyo özelliği ile dinlemek istediğiniz müzik türünü seçerken, yerli yabancı ayrımıda yapabiliyorsunuz.

 

Diyelimki bir şarkyıyı çok beğendiniz ve daha sonra internet bağlantınız yokken de dinlemek istiyorsunuz. Şarkı telefonunuzda çalarken telefonunuza indirmeniz mümkün :

Şarkıyı indirmek ücretsiz değil 🙁 Tek bir şarkıyı 50 kuruşa indirebiliyorsunuz ya da uygulamanın size sunduğu 50 ya da 300 şarkılık paketleri satın alabiliyorsunuz. Fiyatları da oldukça uygun. Bu şarkıların olduğu albümleri almaya kalksanız ya da internetten indirmeye kalkarsanız maliyeti daha fazla olacaktır. Bir de asıl önemli nokta buradan indirdiğimiz ve dinlediğimiz şarkılardan sanatçılar belli oranda telif hakları geliri elde ediyorlar. Zaten korsanın bu kadar yaygın olduğu ülkemizde sanatçıların albüm satışlarında para kazanması imkansız hale geldi 🙁 Bu telif hakları sayesinde emeklerinin karşılığını alabiliyorlar yanlızca.

Umarız Müzik uygulamasını sizlerde beğenirsiniz. Önemli bir hatırlatma, Müzik uygulaması online bir uygulama olduğu için mobil internet paketi ile birlikte uygulamayı kullanmanızı öneriyoruz.

Sağlıcakla Kalın…

“Turkcell Müzik Yeni Sürümü ile Turkcell T-Market’te” için 3 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir