Kategoriler
Genel

Google Maps’e Rakip Yandex. Üstelik Panoromik Görüntü ve Trafik Bilgisi Özellikleri İle.

Google Maps bildiğiniz gibi Android işletim sistemli cihazlarda en sık kullanılan navigasyon programı. En iyi özelliklerinden bir tanesi ise canlı trafik bilgisini bazı ülkeler için verebilmesi. Fakat ülkemizde Google Maps trafik bilgisini veremiyor. Ülkemizde canlı trafik bilgisini veren ve Aralık sonuna kadar ücretsiz olan Turkcell Yolbilgisi uygulaması ile ilgili yazımızı daha önce  sizlerle paylaşmıştık. Hele bizim gibi İstanbul’da yaşayanlar  bu trafik bilgisinin ne kadar önemli olduğunu çok iyi bilirler 🙂 Bir yakadan diğer bir yakaya geçerken yanlış bir güzergah tercihi size saatlere mal olabilir. Bu ihtiyacı karşılayacak olan başka bir uygulama da Türkiye’deki Android kullanıcılarının hizmetine girdi. Uygulamamız  Yandex Haritalar! Bu yazımızda sizlere bu uygulama hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Yandex aslında bir Rusya firması ve fakat uzunca bir süredir ülkemizde yatırım yapıyorlar. Yandex Haritalar bu firmanın ilk ürünü değil aslında, bir de yine Google’ın Arama motoruna rakip bir arama motoruda yaptılar. http://www.yandex.com   Google’a olan şaşırıtıcı derecede benzer tasarımı ile dikkat çekiyor bu site. Gelelim Yandex Haritalar uygulamasına.

Yandex Haritalar Android uygulamasının temel özellikleri :

  • Anlık Trafik bilgisi gösterebilme (Şu anda sadece İstanbul ve Ankara için trafik bilgisi veriliyor)
  • Panoromik Resimler ile desteklenmiş POI’ler (600.000’den fazla panoromik görüntü)
  • Rota Hesaplama
  • POI (Point of Interest)  Arama ve Yol tarifi alma
  • Trafik sıkışıklığı endeksine göre alternatif rota belirleme
Ücretsiz olarak kullanılabilen Yandex Haritalar uygulaması oldukça başarılı. Uygulamayı ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz fakat uygulamanın kullanımı sırasında oluşan mobil internet tarifesi operatorünüzün mobil internet tarifesi üzerinden ücretlendirilir.
Bir rota hesapladığınızda ya da Yandex Haritaları açtığınızda, telefonunuzun GPS özelliğini akif ederseniz bulunduğunuz nokta haritada görüntülenecektir. Ve güzergahlar yeşil (yol açık) , turuncu (trafik var), kırmızı (yoğun trafik var) gibi renklerle belirtilecektir.

 

 

Yandex Haritalar ile seyahat ederken güzergahta bir noktaya uzun süre basarsanız karşınıza bir menü çıkacak, bu menüde Burada ne var ? ‘ı seçerseniz o güzergahta panoromik görüntüsü çekilmiş noktaları görebilirsiniz :

Küçük resime tıklarsanız seçtiğiniz yerin 360 derece panoromik görüntüsünü elde edeceksiniz.

Görüntüyü haraket ettirmek suretiyle 360 derece panoromik görüntü elde ediyorsunuz böylece gideceğiniz bir yerde ya da seyahat halinde iken geçtiğiniz sokakları ve önemli yerlerli gerçek görüntüleri ile görebiliyorsunuz. Bu özellik gerçekten diğer navigasyon uygulamalarında olmayan güzel bir özellik. Üstelik aynı işlemi www.yandex.com web adresinden de yapabiliyorsunuz 🙂

Yandex Haritalar uygulamasının Android, iPhone ve Java versiyonları mevcut. iPhone uygulaması ile ilgili detaylı bilgilere dost sitemiz iphoneturkey.biz‘den ulaşabilirsiniz.

Uygulamanın Android versiyonunu http://m.ya.ru/download/maps/turkey/yandexmaps-android.apk adresinden indirebilirsiniz.

 

Umarız bu yazı faydalı olmuştur, bu vesile ile Yandex firmasına bu uygulama için teşekkür ediyoruz.

Sağlıcakla Kalın…

 

“Google Maps’e Rakip Yandex. Üstelik Panoromik Görüntü ve Trafik Bilgisi Özellikleri İle.” için 2 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir