Kategoriler
Genel

Samsung Galaxy Note Detaylı İnceleme


Bu yazımızda sizlerle ülkemizde de yeni satışa sunulan Samsung Galaxy Note cihazının inceleme yazısını paylaşacağız. Bu cihaz gerçekten incelemeye değer bir cihaz zira ilginc bir ekran boyutu olan bir cihaz. Ne tablet ne de akıllı telefon boyutunda  🙂 5.3″ Süper Amoled ekranı ile ilginç bir deneyim sunuyor. Üstelik bir de kalem (Stylus) ile birlikte gelen ve  fiyat olarak biraz pahalı olan bu cihazı bir inceleyelim birlikte.

Samsung başarılı yakaladığı Android işletim sistemli Galaxy serisini Galaxy Note ile devam ettiriyor. Galaxy S, Galaxy S II (sitemizde inceleme yazısını yazmıştık) ve Galaxy Note ile başarı grafiğini devam ettiren Samsung, 2011 yılında Apple’ın da önünde en büyük akıllı telefon üreticisi olma yolunda hızla ilerliyor.  Akıllı telefonlar ile ilgili de bu yazımızı okumanızı öneririz.

İlk telefonlarınızı hatırlayacak olursanız, özellikle Nokia’nın ilk seri telefonları, 2 satır text ekranlı telefonlardı. Grafik arayüz zaten yoktu ama o yıllarda telefonunun boyut olarak küçük olması neredeyse statü sembolü idi (Apple iPhone ile piyasaya girene dek). Dokunmatik ekran hayal bile edilemezken tuş takımlı telefonlar kullanıyorduk. İnternet mobil değildi ve ancak PC’lerimizden erişebildiğimiz bir kaynak idi.

Samsung GT N7000 Galaxy Note’u elinize aldığınızda ilk göze çarpan özelliği incelik ve boyutu gerçekten. Yazımızın başına özellikle iPhone 4S ve Galaxy Note resmi koyduk ki aradaki farkı görebilelim. Note, en az Galaxy S 2 kadar ince fakat büyüklük olarak 5.3″ boyutu ile S 2’nin alıştığımız boyutundan da büyük. Bu cihazı kullanırken ayrıca bir de tablet almaya gerek var mı gerçekten bilemiyoruz. Boyut olarak tablet ve telefon boyutu arasında kalan bir akıllı telefon.

Galaxy Note Donanım Özellikleri :

 • 5.3″ Süper Amoled Ekran
 • 1280×800 Ekran Çözünürlüğü (Bu çözünürlük PC ya da Galaxy Tab 10.1 ile eşdeğer!)
 • Stylus Kalem ile birlikte yazı yazabilme
 • Boyutları : 146.85 x 82.95 x 9.65mm ( Galaxy S 2 boyutları : 125.3 x 66.1 x 8.49mm )
 • Telefon Ağırlığı 178 Gram ( Galaxy S 2 116 gram!)
 • 2500mAh pil
 • 1.4 Ghz Dual Core Samsung Exynos İşlemci
 • 8 MP Arka Kamera (Led, Auto Focus), 2 MP ön kamera
 •  1080P HD video kayıt edebilme (MPEG4, H.264, H.263 desteği)
 • 16GB dahili hafıza, 32GB’a kadar SDCard desteği (SDCard’a ihtiyaç var mı gerçekten 🙂 )
 • Bluetooth 3.0 Desteği
 • 21Mbps HSPA+ Ağ desteği (2G/3G)
 • Android 2.3.6 işletim sistemi
 • Aksolometre, Pusula, Barometre gibi sensörler

Cihazın temel özellikleri bunlar. Cihazın boyutu dışında bir o kadar ilgi çekici olan özelliği de kamerası! 8 MP, auto fokus, flash, 1080P HD video gibi özellikler gerçekten kamerasını çok güçlü yapıyor. Galaxy Note ile çekilmiş bazı fotoğraf ve video’ları sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kamera içerisinde bir o kadar da fazla özellik var ki (gece çekimi, haraketli çekim, efektler, kontrast ayarları vs.. eğer bu özelliklerin hepsini kullanacak düzeyde fotoğraf bilginiz varsa ortalamanın çok üzerinde bir video kamerayı ya da fotoğraf makinesini kesinlikle aratmıyor. Bizim standart ayarlarla çektiğimiz gündüz/gece resimleri bile oldukça güzel.

Stylus Pen (Kalem)

Galaxy Note’da bulunan Stylus Pen (Kalem) cihazın boyutu ile paralel olarak bu akıllı telefonu tablet gibi kullanmanızı sağlıyor. Cihazdaki önyüklü S Note uygulaması ile bir tablet’deki gibi yazı yazabilir, not tutabilirsiniz. Ayarlar/Kalem’e girdiğinizde Stylus Pen’in kullanımı ile ilgili ipuçlarını bulabilirsiniz. Bir özellik var ki keşfettiğimizde inanılmaz hoşumuza gitti. Stylus’un bir tuşu var, bu tuşa basarak ekrana dokunduğunuzda ekran görüntüsünü çalıyor ve üzerinde değişiklik yapıp paylaşabiliyorsunuz! Bizim gibi blog yazan ya da telefonu sık kullanan kişiler için inanılmaz güzel bir özellik!

Pil Ömrü 

Cihazın pil ömrüne gelince, 2500mAh ‘lık bir pili var. Galaxy S 2 ile karşılaştırında bütün teknik değerlerden bağımsız olarak, normalde 1 tam gün yetmeyen pil Galaxy Note’da  bir günü tam olarak geçirebiliyor. Unutmayın yanlız, pil ömrü kullanımdan kullanıma çok farkeder. Standart değerlere gelince, Galaxy Note ile 2G şebekesinde 26 saat görüşme ya da 960 saat bekleme, 3G şebekede ise 13 saat görüşme ve  820 saat bekleme pil ömrünün değerlerini veriyor.

Performans

Günlük kullanımda bir çok uygulama kullanmamıza rağmen cihazın performansı oldukça tatmin edici. Cihazımızda şu anda 200’ün üzerinde uygulama/oyun var ve hepsi oldukça performanslı çalışıyor. Fakat bu biraz subjektif bir değerlendime takdir edersiniz. Galaxy Note, Galaxy S 2 ve Galaxy Tab’in 6 farklı performans aracı ile test sonuçlarına ulaştık. Bunlar cihazın performansını anlamada daha fazla yardımcı olacaktır :

Galaxy Note Galaxy S II Galaxy Tab 10.1
Quadrant 3,998 3,200 1,769
Linpack (single-thread) 64.30 55 23.67
Linpack (multi-thread) 95.66 81 41.22
Nenamark1 56.67 59.8 42.7
Neocore 51.77 59.8 N/A
SunSpider 9.1 2,902 3,369 2,330

Gördüğünüz gibi Galaxy Note performans araçlarının bir çoğunda her iki cihazdan da daha performans sergiliyor. Özellikle Quadrant bizim daha önce kullandığımız ve en güvenilir test araçlarından biri. Turkcell T20 ve Galaxy S 2’nin performans ölçümlerini de Quadrant  ile yapmıştık.

Genel Değerlendirme ve Sonuç

Fiyat bağımsız olarak düşündüğünüzde bu telefona 10 üzerinden kaç veririz diye sorsanız muhtemelen 9 verirdik. Galaxy S 2’ye 8, iphone 4’e ise 7. Bunlar tabi bizim değerlendirmemiz 🙂 telefondan ne beklediğinize göre sizin de görüşlerinizi almak isteriz. Galaxy Note  bize göre gerçekten 10 üzerinden 9’u hakediyor. Peki bu bir puan’ı nereden kırdınız diye bir soru aklınıza geldi değil mi 🙂  Hemen söyleyelim : Telefon olarka kullanmak  gerçekten zor bu cihazı 🙂 Çünkü ele sığmıyor 🙂 Telefon geldiğinde ya da arama yaptığınızda telefonu nasıl tutacağınızı bilemiyorsunuz 🙂 Belki biraz alışkanlık ile de ilgili olabilir fakat bu telefonu kullanacaksanız  bir bluetooth kulaklık şart!

Henüz Google’ın son Android işletim sistemi olan Ice Cream Sandwich yüklü gelmiyor ama ICS desteği ilk gelecek Samsung telefonlardan. 2012’in ilk ayları içerisinde ICS desteğinin gelmesi bekleniyor.  Stylus Pen ile yazmak cok kolay biz beceremedik ama karikatür çizenler var 🙂 Telefonun ses kalitesi, mikrofonu oldukça başarılı. Eğer ekstra bir hoparlör seti takıp sesi dışarı verecek olursanız keyifli müzik dinleyebilirsiniz. Cihazın pil ömrü, perfromansı, ekran kalitesi gibi konulara yukarıda değinmiştik.

Yani bu cihaz gerçekten alınabilecek bir cihaz. Fiyatına şimdi bakacağız 🙂

Fiyat

Galaxy Note, Türkiye’de Turkcell’de kampanyalı olarak satılıyor. Cihaz peşin almak isterseniz KDV ve ÖİV dahil 2.2249 TL’den alabilirsiniz. Eğer Turkcell’den kontratlı kampanya ile almak isterseniz,  24 Aylık kontrat ve aylık 84.90TL ile 3 aylık 1GB mobil internet paketi ile alabilirsiniz. Detaylar için http://www.turkcell.com.tr/bireysel/cihazlar/Sayfalar/ceptelefonlari/Samsung-Galaxy-Note.aspx adresinden bilgi alabilirsiniz.

 

Umarız bu inceleme yazısı faydalı olmuştur. iPhone 4S ve Galaxy S 2 Karşılaştırma yazımız oldukça güzel yorumlar aldı. Galaxy Note sahipleri ya da almayı düşünen değerli takipçilerimizin düşüncelerini paylaşmalarını bekliyoruz!

Sağlıcakla Kalın…

“Samsung Galaxy Note Detaylı İnceleme” için 33 yanıt

Bluetooth 3.0 olan bir telefonu bir Bluetooth 3.0 ile kullanmayı neden kimse düşünmez. Kulaklık telefonun yaydığı radyasyonun onda birini yayıyor ve telefona göre cok daha zararsız. Üstelik trafikte araba kullanırken ve iste ellerimiz meskulken cok büyük kolaylık. Üstelik 3.0 versiyonu telefonun pilini cok daha az tüketiyor, cok hızlı bağlanıyor ve hiç kesilmiyor. Ben Note ile beraber almayı düşünüyorum ama maalesef halen daha Turkiye’ye gelmedi. ABD’den getireceğim. İlgilenen arkadaslara bir kac marka ve model v.3.0 kulaklık tavsiye edebilirim. Motorola Hx550, Plantronics Marque M155( hem Android Samsung Hm7000, Senheiser Wm200

Bluetooth 3.0 olan bir telefonu bir Bluetooth 3.0 ile kullanmayı neden kimse düşünmez. Kulaklık telefonun yaydığı radyasyonun onda birini yayıyor ve telefona göre cok daha zararsız. Üstelik trafikte araba kullanırken ve iste ellerimiz meskulken cok büyük kolaylık. Üstelik 3.0 versiyonu telefonun pilini cok daha az tüketiyor, cok hızlı bağlanıyor ve hiç kesilmiyor. Ben Note ile beraber almayı düşünüyorum ama maalesef halen daha Turkiye’ye gelmedi. ABD’den getireceğim. İlgilenen arkadaslara bir kac marka ve model v.3.0 kulaklık tavsiye edebilirim. Motorola Hx550, Plantronics Marque M155( hem Android hem de İPhone ile uyumlu ve telefon ekraninda pil gostergesi var) Samsung Hm7000, Senheiser Wm200

Samsung galaxy note Almayı Düsünüyorum ama fiyatı Türkiyede Yüksek Malumm:) Avrupadan Getirmek İstiyorum Fakat Garantisiz Avrupa malı Siz Ne önerirsiniz Garanti Çok önemlımı Böle telefonda?? Siz Neyi Önerirsiniz Endişelerim Var? İnceleme İçin Teşekkürler.:=)

Garantisi o kadar önemli değil bence sonuçta telefonuna bir şey olduğu zaman telefon tamircileri halledebiliyor. Garanti belgesine o kadar önemseme Burak 🙂

Telefon burda 2 bin 200 . Telefonculara Bakdım avrupa dan Gelenlere 1.600 felan. Türkcelde Satılandan Farkı sadece Garantisiz olmasımı?? başka eksileri varmıdır Avrupadan Gelenlerin Teşekkürler:)

Bu hafta içerisinde telefon almayı düşünüyorum. Kararım İphone 4S’ten yanaydı ancak bu yazıları okuduktan ve araştırma yaptıktan sonra biraz kararsız kaldım. Sizce İphone 4S mi almalıyım size danışmak istiyorum 🙂

Bir hafta önce Galaxy note (GT-N7000) aldım. Aldığım günden beri evimdeki kablosuz ağa bağlanamıyorum. Sonra araştırıp öğrendimki Android işlemli telefonlar (Galaxy note gibi ) wpa/wpa2 şifreli ağlara bağlanamıyor. Modemdeki şifreyi WPA2 den WEP türüne çevirince bağlanıyor. Ama bu defada lap top bağlanamıyor. Üstelik kendi ağımı WEP yapsam bile başka yerdeki WPA/WPA2 türü ağları WEP’e çevirin deme imkanım yok. Kısacası Galaxy note ile WPA2 ağlara nasıl bağlanmamı sağlayan bir yazılım veya teknik bilen varsa çok sevinirim.

Merhaba,
Galaxy Note’da WPA2 agına baglanmakta biz bir sorun yasamadık, Modeminizin firmware’inden kaynaklanabilir. Modeminin oto güncelleme yapıyorsa modeminizin yazılım versiyonunu guncelleyebilir misiniz ?

valla ben 15 gündür kullanıyorum. Evdeki wriles ağına tek seferde bağlandım hiç bir sorun yok. Laptop lada aynı anda bağlanıyor.

Avrupadan Gelenler. Mesaj Yazarken Her Karakteri desteklemiyo Heralde? Birde İnternete Wİfi felan Girmiyo Doğrumudur arkadaşlar?

Herkese smdidem tesekkur sunu ogrenmek istiyorum telefonda kendiliginde gelen bi ton progrm war istemiyorum silme vea baska bir islem yapilabiliniyormu.
Saygilarrr

Amazon.com’dan alayım diyorum ama 2 versiyon var. Hem unlocked demiş hem de International Version demiş. Fark nedir acaba?

Unlocked olanda şu açıklama var.

Technical Details
Multi Input Full touch + S Pen (Advanced smart pen)
AndroidTM 2.3(Gingerbread)
3G/4G: 850/900/1900/2100 EDGE: 850/900/1800/2100
5.3″ WXGA (1280 x 800, 285 PPI) screen* HD Super AMOLED
Camera Main(Rear) : 8 MP with LED Flash / Front : 2 MP Action Shot, Beauty, Panorama Shot, Smile Shot

-ki sanırım bu 3G kullanamam demek TR’deki GSM ‘alt yapımız itibariyle. 900-1800 bandında olduğumuz için.

International’da açıklama yok aksilik..

Merhabalar. Ben de Çin den Note getirttirdim. türkçe programı yükleyip teslim aldım. ilk android aletim bu. androidle ilgili hiç bilgim de yok. 2 yıldır iphone 4 kullanıyorum. SII için android 4 yükleniyor sanırım.Benimkinin yazılımı 2.3.6. daha yükseği olmuyor mu acaba . bir .de bir arkadaş da SII için bilgisayar aracılığıyla bedava yüklediği bir navigasyon uygulaması var. igo my way adında. acaba bu uygulama bedava olarak bizim telefona da yüklenebiliyor mu? yanıt verenlere şimdiden çok teşekkürler

Merhaba, Galaxy Note için Android 4.0 güncellemesi muhtemelen Mayıs’ta gelecektir. Igo my way apk şeklinde arama yaparsanız indirdiğiniz apk’yı kurup uygulamayı kullanabilirsiniz.

Değerlendirmeler çok yerinde. Her ne kadar telefonun boyutundan ötürü puan kırılsa da ben, ellerim ufak olmasına rağmen telefonu idare etmekte zorluk çekmiyorum. Kot–tshirt giydiğim günlerde pantolon cebine sığdırsam da otururken ve eğilirken telefonu cebimden çıkartmam gerekebiliyor. Tablet–telefon arası bir cihaz olduğu için salt telefon ihtiyacınızı gidermek için fazla iyi ve pahalı bir cihaz. Ancak tablet kullanmak istiyorsanız doğru tercih derim.

iyi günler ben amerikadan bi arkadaşım aracılığıyla sipariş verdim de türkiyede satılana göre içinde yüklü olan navigasyon programında bi değişiklik varmıdır yada burdakiyle aralarında bi fark varmıdır? teşekkürler.

s.a ben samsung galaxy note ve iphone 4s arasındayım sızce hangı cep telefonunu secmelıyım bana yardımcı olurmusunuz . kullanma amacım (ücretsiz) Oyun ve Uygulama(çoğunlukla ) , müzik dinlemek , internet (bazen cok sık değil ) , mesajlaşma (coğunlukla), sizce hangısını tercıh etmelıyım okadar para verıcez sonucta . benı 3 yıl yada 2 yıl ıdare etsın yeter bır sekılde 2 yıl cıkartırız da bana daha dogrusu hızını kaybetmemesı performansı dusmemesı gereken bır telefon gerek . yanı 2 yıl sonrada bana aynı hazzı ve kullanım rahatlıgını sunası gerek uzun omurlu olmalı anlayacagınız sizce ? ne yapmalıyım ? hangısını alayım ?

ben ne zamandır bu telefonu almayı düşünüyordum ama boyutu yüzünden çekiniyorum s3 mü daha fonksiyonel yoksa note mu? bilgi verirseniz sevinirim

note un tek ustunlugu ekraninin eninin daha buyuk olmasi. telefonlari yanyana koyun. ekranlarina bakin. fark yoksa kesin S3.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir