Kategoriler
Genel

Google Drive Bulut Depolama Servisi Ücretsiz 5 GB Alan ile Kullanıma Sunuldu

Döküman yönetimi çoğu kullanıcı için büyük bir problem. Bazen telefonumuzla bir fotoğraf çekiyor, bilgisayarımızda beğendiğimiz şarkıları saklıyor, hatta başka bir bilgisayarımızda word excel gibi çok ihtiyaç duyduğumuz dökümanları saklayabiliyoruz. Sonra “Keşke bu dökümanların hepsini ortak bir yerde tutabilsem.” demeye başlıyoruz.

Ortak bir alanda dökümanları saklayıp her yerden ulaşabilmek için en sık kullanılan yöntem internet üzerinden erişim sağlanabilen servisler. Bu amaçla birçok kişi DropBox, SkyDrive gibi uygulamaları tercih ediyor. Yine Google Docs da en çok kullanılan servislerden biri.

Bu tür kullanım amaçlarını hedefleyenler için Google online bulut depolama hizmeti verecek olan, DropBox, SkyDrive, iCloud gibi servislere rakip olacak Google Drive servisini resmi olarak kullanıcılara sundu. Nerede olursanız olun dosyalarınıza erişebileceğiniz, yedeklerini saklayabileceğiniz Google Drive servisi; PC, MAC, Android ve kısa süre içinde de iPhone ve iPad’ler için hizmet verecek. Servis 5GB ücretsiz depolama alanı sunuyor, daha fazla alan isterseniz alanın büyüklüğüne göre belli miktarda ödeme yapmanız gerekiyor.

Artık Google Docs da Google Drive içerisinde yer alıyor. Böylece iki farklı uygulama kullanma gibi bir zorunluluğunuz da kalmıyor. Android, iOS işletim sistemleri için Gmail uygulamasının kullanımı kolay iken Google Docs da sıkıntılar yaşayabiliyorduk. Google Drive ile Google Docs üzerindeki belgelerimizi de kolayca saklayabilecek, görüntüleyebilecek, düzenlemeler yapabileceğiz.

Google Drive için hazırlanmış kısa ama ne işe yaradığını çok iyi açıklayan videoyu izleyebilirsiniz:

Google Play Store üzerinde yayınlanan Google Drive uygulaması ile veya drive.google.com adresinden GDrive servisini Google hesabınızla giriş yaparak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Android için Google Drive uygulamasını inceleyelim:

Hızlı kategoriler ile sürücünüze ulaşabilirsiniz.

Yeni dökümanlar oluşturabilir, dökümanlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Telefonun kamerası ile çektiğiniz bir fotoğrafı doğrudan Google Drive hesabınıza gönderebilirsiniz.

Hesabınızdaki dökümanları düzenleyebilirsiniz.

Ücretsiz 5 GB alan ile Google Drive servisini kullanmaya başlamanızı tavsiye ederiz.

Sağlıcakla kalın 🙂

“Google Drive Bulut Depolama Servisi Ücretsiz 5 GB Alan ile Kullanıma Sunuldu” için 4 yanıt

Merhaba
Herhangi bir dosyayı yükledikten sonra başka bi bilgisayardan indirirken internet kotasından mı yiyo?

Teşekkürler

Merhaba, sonuçta Google Drive da internet erişimi ile servis sağladığından aynı durum sözkonusu. Google Drive’dan dosya indirdiğiniz sürece dosya büyüklüğü kadar kotanızdan yer. Dosya upload ederken (Google Drive’ye dosya yüklerken) ise download kota açısından bir sıkıntı yaşamazsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir