Android’e Yeniyim

Android işletim sistemi her ne kadar kolay bir kullanıma sahip olsa da yeni başlayanlar başlangıçta zorlanabiliyorlar. Deneyimli kullanıcıların da gözden kaçırdıkları bazı işlevler olabiliyor. Bu yazımızdaki amacımız sizlere videolu örnekler sunarak Android telefonunuzu en verimli şekilde kullanabilmenizi sağlamak. Videolara ait bazı açıklamalarda da bulunarak her videoda neler anlatıldığına dair ufak ipuçları vereceğiz.

Android kullanıyorsanız bu yazımızı mutlaka inceleyin deriz.

Öncelikle Android telefonlarda standart kullanılan butonları tanıyalım:

Android kullanımı hakkında hiçbir deneyiminiz olmadığını varsayarak Ekran Geçişleri ile başlayalım.

Ekranı aşağı – yukarı kaydırma (Scroll) nasıl yapılır izleyelim.

Bu videoda ekrana kısayol ekleme, bildirim çubuğunu (notification bar) görüntüleme,  ekranlar arasında geçiş yapma, widget ekleme nasıl yapılır görelim.

Ekrana uygulama kısayolları, klasörler ve widgetlar nasıl eklenir? Bu kısayolların yerleri nasıl değiştirilir ve silinir görelim. Videoda silinmek istenin öğenin üzerinde bir süre parmağımızın basılı kaldığını ve altta çöp kutusu simgesinin çıktığını göreceksiniz. Çöp kutusunun içine sürükleyip bıraktığımızda öğe silinecektir. Bazı cihazlarda parmağımızı çöp kutusu simgesi çıktıktan sonra  dokundurmaya devam edersek öğenin adını ve ikonunu değiştirme gibi ek seçenekler geldiğini hatırlatalım.

Android’de uzun dokunuşlara çok yer verildiğini görebileceğiniz bir video. Ekrana widget eklerken, galeride fotoğrafları görüntülerken, Google Map’te bir lokasyona bakarken, Gmail’de epostalarınızı okurken uzun dokunuşlarla uygulamaların yapabileceklerine göz atın.

Hızlı aramaları nasıl yapabileceğimizi gösteren bir video. İster Google’da, ister uygulamalarda, isterseniz rehberinizde aramalar yaparak aradığınız içeriğe hızlıca ulaşın.

Bilgisayarımızı kullanırken Kopyala – Yapıştır (Copy & Paste) işlemlerini çok sık yapıyoruz. Aynı işlemi Android telefonlarımızda yazılar üzerinde yapma gereksinimi duyabiliyoruz. Örneğin arkadaşımıza bir link gönderirken web tarayıcısından epeyce uzun ve karışık linki kopyalayabilmemiz bize çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Tek dokunuşla yazının istediğimiz bölümüne girebiliyorken, yazıya bir süre basılı tuttuğumuzda kopyala yapıştır gibi seçenekler geldiğini videolarda görebilirsiniz.

Duvarkağıtlarını nasıl değiştirebileceğinizi gösteren video. Videoda menü tuşuna basarak altta çıkan öğelerden Wallpaper (Duvarkağıdı) seçeneğine tıklanıyor.

Ekranı otomatik döndürme özelliğinin aktifleştirilmesini gösteren video. Ayarlar -> Ekran -> Ekranı otomatik döndür seçeneğini aktifleştirdiğinizde telefonun durumuna göre ekran yatayda veya dikeyde dönecektir.

Web tarayıcınızda gezinirken yapabileceklerinizi gösteren video. Linklere basılı tuttuğunuzda Yeni Pencerede Aç gibi seçeneklerin geldiğini de hatırlatalım.

Rehberde kişileri görüntüleme filtrelerini, aramaları, gruplamaları gösteren videolar.

Aynı anda birden fazla uygulama çalıştırabilmek için Home tuşunda basılı tutun ve uygulamalar arasında geçiş yapın.

Ayrıca Android Yeni Başlayanlar kategorisinde Android’e yeni başlayan kullanıcılar için yararlı olacağını düşündüğümüz yazılarımızı takip edebilirsiniz.