Kategoriler
Genel

MWC'nin Ardından

Bir Mobile Word Congress daha bitti. Bir çok telekominikasyon firması, GSM operatörü ve üreticilerin bulunduğu MWC’de bizce öne çıkan konu Android idi. MWC’den haberler yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi bir çok firmanın standlarına girişte daha bizi Android oyuncakları ve rozetleri karşılıyordu. Tabi ki ana konu Android olunca android işletim sistemli mobil telefonlar ve tabletler öne çıkıyor.

Yazının Devamı İçin …

Tüm cihaz üreticilerinin standlarında Android ön plandaydı. Samsung, LG, HTC, Motorola, Huawei, ZTE bunlara daha önceki yazılarımızda değindik ama Nokia,Microsoft ve Intel dışındaki heryerde Android’i gördük. Bu 3 büyük üreticinin karmaşık ilişkisindeki durum önümüzdeki günlerde daha da netleşecektir. Ama şimdilik gördüğümüz kadarı ile Nokia-Microsoft iş birliği ilk meyvesini 2012’de verecek. Nokia’nın son dakika  dönüşü sonrası Intel bir süre daha MeeGo’yu destekleyecek, kendi cihazını üretir mi biraz zor bir ihtimal gibi görünüyor açıkcası fakat eğer diğer üreticiler MeeGo’ya destek vermez ise MeeGo’un yaşam şansı bize göre  çok uzun  olmayacak. Çünkü Samsung, LG, HTC tüm yatırımını Android’e yapıyor artık.

Android telefonlar konusunda Samsung ve LG gerçekten önde gidiyor. Her iki üretici de çift çekirdekli işlemcilerde çalışan Android 2.3’lü telefonlarını lanse ettiler MWC’de, Google ekosistemine tamamen entegre olurken, Android 2.3 ile kalmayıp grafikler ve cihazların özellikleri anlamında bu iki üretici yarışı önde götürmeye kararlılar. Bunun yanında Huawei ve ZTE gibi üreticilerin de Android’e bu kadar yakın durması ve kendi markalı cihazlarını çıkarmaktan daha çok operatör markalı ve  tam özelleştirebilir cihaz üretmeleri gsm operatörlerinin de Android’i öne çıkarmalarına destek olacak ve bu sayede tüm dünyadaki Android OS oranı hızlıca yükselecek.  Tabi bu üreticilerin oyuna operatörlerle birlikte dahil olması son kullanıcı olan bizlere  akıllı telefonlara çok daha uygun şartlarda sahip olma imkanı verecek:)

Ve tabletler.. Tablet dünyasında da durum çok farklı değil. Ipad ve Samsung Galaxy Tab’den sonra Android 3.0’li tabletler bizde oyuna hızlı bir giriş yaptı. Motorola Xoom bunun ilk örneği. Yukarıda bahsettiğimiz tüm üreticiler ise Android 3.0′li tabletlerini duyurmaya başladılar. Ülkemizde özelleştirilmiş tabletler görmek bize göre çok uzun zaman almayacak…

Hep söylediğimiz gibi aslında Apple mobil dünyada yaptığı ve yapacakları ile tüm oyunun kurallarını değiştiriyor. Örneğin Ipad çıkana kadar tablet’lerin esamesi okunmazken, Iphone ile birlikte dokunmatik ekranlı akıllı cihazlar yaşamımıza girdi. Hele mobil uygulama dünyası, Apple AppStore sonrası geldiğimiz nokta gözler önünde. Bu yüzden bu yıl ki Apple Iphone 5 ve Ipad 2 lansmanları çok önemli. Burada eğer yine oyunun kurallarını tamamen değiştirecek yenilikler göremezsek Android’in yükselişi daha da ivme kazanacak…

Sağlıcakla kalın..

“MWC'nin Ardından” için 2 yanıt

MWC 2011’i gün gün ve sonuç izlenimlerinin aktarıldığı bir yazı dizisi ararken sitenize geldim.
3 yazınızıda okudum.
teşekkür ederim bu değerli bilgilendirmeleriniz için.
başarılarınızın devamını diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir