Kategoriler
Genel

Akıllı Telefon Savaşlarında Son Durum

Ünlü araştırma şirketi Nielsen  son yayımladığı raporda Amerika’da  akıllı telefon pazarındaki son duruma ışık tutuyor. Raporda İşletim sistemi bazında cihaz penetrasyonları ve akıllı telefon kullanan son kullanıcıların yaş dağılımlarına dağılımına değinilmiş.
Yazının Devamı İçin

 

İşletim Sistemi Bazında Akıllı Telefon Kullanımı

Yukarıdaki grafikten de görebileceğiniz gibi Android %29 ile Akıllı telefon pazarında lider olurken, Android’i %27 ile RIM  ve Apple izliyor. Bu grafiği iki şekilde okumak mümkün 🙂 Eğer işletim sistemi açısından bakarsanız “Android %29 ile pazar lideri” diyebilirsiniz, fakat üretici anlamında bir karşılaştırma yapacak olursanız “Apple ve RIM akıllı telefon pazarında lider”  diyebilirsiniz. Anroid işletim sistemi Apple, RIM ve Nokia dışında kalan tüm üreticiler tarafından desteklendiği için avantajlı konumda doğal olarak. Bu konudaki düşüncelerimiz daha önce sizlerle paylaşmıştık.

Android işletim sisteminin üretici bazında dağılımına baktığımızda ise sırası ile  HTC %12, Motorola %10, Samsung %5 ile ilk üç sırayı alıyor. Bu arada HTC ve Samsung’un Microsoft işletim sistemindekş pazar payları da ilgi çekici. Özellikle HTC, Windows Mobile işletim sistemli akıllı telefon pazarında lider.

Bu Akıllı Telefonları Daha Çok Kimler Kullanıyor ?

Grafikten de görebileceğiniz gibi Symbian dışında tüm Akıllı telefonları en çok gençler kullanıyor (25-34 yaş). Bizce bunun en önemli nedenleri gençlerdeki Teknolojiye daha yakın olma hatta bazı konularda early-adopter denilen ilk deneyen, kullanan olma hevesi ve ayrıca günümüzde çok popüler olan mobil internet ve Sosyal network uygulamalarının Akıllı telefonlarda neredeyse web deneyimine yakkın (hatta bazen daha iyi) deneyim sunmaları.

Amerika bu anlamda bizce çok güzel bir örnek. Genel olarak baktığınızda Amerika’daki tutulan trendler arada zaman farkı da olsa ülkemizde de popüler oluyor. Facebook, MSN, FourSquare bunlardan bazıları. On yıllar önce hep Amerika bizden 50 yıl ileride denirdi, şimdi aradaki fark 50 yıl kadar olmasa da Amerika’daki kullanım trendleri, popüler konseptler bizde de geç de olsa yerini alıyor.

Özellikle Android konusunda son zamanlarda GSM operatörlerinin peş peşe Android işletim sistemli cihazları kendi markaları ile lanse etmeleri, Huawei,ZTE gibi uzak doğulu üreticilerin akıllı telefon fiyatlarını son kullanıcı lehine düşürmesi, RIM ve Apple dışındaki üreticilerin (Samsung,HTC,LG,Sony Ericsson) Android’i bir can simidi gibi görüp tüm yatırımlarını Android’e yapması, Android’in açık kaynak kodlu ve özelleştirmeye olanak sağlıyor olması gibi başlıca nedenler Android’in pazar payının ülkemizde de Amerikadaki kadar hızla olmasa da ciddi bir artış trendi ile devam edeceğini gösteriyor bize..
Sağlıcakla kalın..

“Akıllı Telefon Savaşlarında Son Durum” için 3 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir