Kategoriler
Genel

Android Virus Koruma Programı Testi

Daha önceki yazılarımızda Android’de ki viruslü uygulamalardan ve bunların yol açabileceği zararlardan bahsetmiştik. Bu yazımızda sizler için bir anti-virüs programını test ettik. Google Anroid Market’e baktığımızda ücretsiz ve en popüler anti-virüs programları AVG firmasının Anti-Virus Free ve Lookout firmasının  Lookout Mobile Security isimli programları.Lookout Mobile Security ürünü Turkcell T10 cihazımız ile uyumlu olmadığı için sizler için AVG Anti-Virus Free uygulamasını test ettik. Tabiki Anti-Virüs uygulamasının işe yarayıp yaramayacağını görmek için Turkcell T10 cihazımızda bazı değişiklikler yaptık 🙂 Önce cihazımızın root (yetkili) şifresini kırdık ve dosya sisteminin izinlerini değiştirdik, yazma korumalı olan (read-only) bir dosya sistemini tekrar yazılabilir olarak mount ettik. Yani işletim sistemini tüm yetkisiz erişimlere açtık.

Öncelikle Android Market üzerindeki AVG uygulamasının linkinden uygulamayı Android Cihazımıza kuruyoruz.

Anti-Virüs yazılımı Türkçe değil malesef. Kullanımı oldukça kolay olan bu yazılım üstelik T10 Cihazımızı gözle görülür bir biçimde yavaşlatmadı (şimdilik!). Anti-Virüs programlarında sizlerin de bildiği gibi en büyük problem bazı programlar malesef işe yaramadığı gibi cihazları da oldukça yavaşlatmaktadır. Ve size tek çıkar yol olarak uygulamayı kaldırmak kalmaktadır.

Uygulamayı kullanmak çok kolay, uygulamayı açıyorsunuz ve ana ekranda ekrana dokunarak taramayı başlatıyorsunuz. Uygulama  tarama sonucunda cihazınızda bulabildiği virüslü ya da her türlü zararlı içeriği gösteriyor ve temizliyor.

Gelelim en heyacanlı kısıma! Yazımızın başında bahsetmiştik, T10 cihazımızda bazı değişiklikler yapmıştık 🙂 AVG tarama bittikten sonra bize aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü çıkardı :

Yani AVG tarama sonrası zararlı uygulama ve ayar bulmuştu telefonumuzda!

Devam edelim 🙂 Hangi zararlı uygulama imiş bu dediğimiz de :

Bingo! T10 cihazımıza yüklediğimiz zararlı uygulamayı tespit etti ve kaldırabildi.

Peki bir de cihazımıza zararlı olabilecek bir ayar bulmuştu :

Evet 🙂 AVG  cihazımızda bir şeylerin ters gittiğini, bazı uygulama ve kullanıcıların izinsiz olarak tam yetki ile çalışıp cihazımıza zarar verbileceği konusunda bizi uyardı. Bunu düzelt dediğimiz de ise malesef düzelt(e)medi. Bunun için bir çözüm bulunamadı hatası verdi. Bunun için çözümün gerçekten olmadığından mı yoksa paralı sürüm olmadığı için mi bunu düzeltmediğini açıkcası anlayamadık.

Uygulama çalışırken Menü tuşu ile uygulamaya ait diğer özellikleri ve ayarları görebilirsiniz

Özelliklerden de anlayabileceğiniz gibi yazılımı paralı versiyona yükseltmek, gelişmiş ayarlara gitmek, cihazınızı uzaktan yönetmek için (Uzaktan cihazı kilitleme, silme, yerini görme gibi…) size imkan sağlıyor. Açıkcası cihazı uzaktan yönetme kısmı bizim için çok ilginç ve güzel bir özellik olmasına rağmen bu özelliği kullanamadık çünkü mobil operatorümüz nuramızı girebileceğimiz operatör listesinde yok (Turkiye’den hiç bir operatör yok), dolayısı bu özelliği kullanamadık. Ama Web sayfası üzerinden arayüzü görmek isterseniz http://www.droidsecurity.com/ adresinden google id’niz ile giriş yaparak görebilirsiniz.

Özetlemeye çalıştığımız gibi fonksiyonları kısıtlı da olsa AVG bizim T10 cihazımızdaki güvenlik açıklarını buldu ve üstelik cihazımızın performansını da düşürmedi 🙂

Sağlıcakla Kalın ….

“Android Virus Koruma Programı Testi” için 3 yanıt

[…] ve bu virüslerden nasıl korunabileceğiniz konusunda bir yazı yayınlamıştık. Ve sonrasında bu yazımızda bir virüs tarama programını da incelemiştik.  Lookout firması tarafından yapılan […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir