Kategoriler
Genel

Turkcell T20 Ön yüklü Uygulamalar Yazı Dizisi : Rehber Plus ( Rehber + )

Turkcell T20 reklamları ulusal kanallarda dönmeye başladı. Turkcell, T20 reklamlarında T20 Maxiphone ismi ile anlatılıyor. T20 içerisinde ön yüklü gelen Rehber Plus (Rehber +) uygulaması çok kısa olarak anlatılıyor. Bir süre önce sahip olduğumuz Turkcell T20’deki ön yüklü gelen uygulamalar için tanıtım yazılarına başlamıştık. İlk yazımızı anında mesajlaşma (IM/Chat) için kullanılan Turkcell Nimbuzz uygulaması için yazmıştık. Sıradaki yazımız reklamlarda da anlatılan Rehber Plus Uygulaması.  Bu yazımızda Rehber Plus uygulamasını tüm detayları ile incelemeye çalışacağız. Hatırlayacağınız gibi Turkcell Nimbuzz uygulaması tüm anında mesajlaşma platformlarını bir araya toplayan bir çözüm iken, Turkcell Rehber Plus uygulaması da temel olarak bütün sosyal ağları bir arada sunan ve sosyal dünyanız ile telefon rehberiniz arasında bir bağ kuran bir uygulama.  Şimdi uygulamayı tüm detayları ile inceleyelim.

İnceleme yazımıza öncelikle şu anda televizyon ekranlarında gördüğümüz reklam videosu ile başlayalım.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=gJn2vXkg69g]

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi Rehber Plus uygulamasının en temel işlevi, popüler sosyal ağlar olan Facebook, Twitter, LinkedIn ve Picasa ‘yı tek bir uygulamada topluyor olması. Örneğin şahsen ben Facebook, Twitter ve LinkedIn’i aktif olarak kullanıyorum, Rehber Plus uygulamasını kullanmaya başlamadan önce 3 sosyal ağ için 3 farklı uygulamayı da ayrı ayrı kullanmak zorundaydım. Ayrıca Turkcell Rehber Plus uygulaması yanlız bu sosyal ağlardaki statu güncellemelerini getirmekle kalmıyor. Kısaca Rehber Plus’ın özelliklerini sıralayacak olursak :

 • Tüm sosyal ağlardaki arkadaşlarınızın statu güncellemelerini takip edebilme ve tüm  sosyal ağlara yorum yazabilme ve fotoğraf/video paylaşabilme
 • Tüm sosyal ağlardaki sizin ve arkadaşlarınızın fotoğraf albümlerini görebilme
 • Rehber Plus üzerinden GSM araması yapabilme, SMS, E-mail atabilme, Rehbere Kişi Ekleyebilme, Rehberde Kişi  Arama
 • Telefonunuza gelen çağrıları izleyebilme
 • Telefon rehberinizdeki kişiler eğer sosyal ağlarda da arkadaş listenizde de var ise bu iki ayrı dünyayı otomatik ya da manuel eşleştirebilme
 • Telefon rehberinizdeki kişilerin sosyal ağlardaki statulerini çok kolayca adres defterinde görüntüleyebilme ve yorum yapabilme
 • Telefonunuza gelen tüm çağrı ve sms’leri adres defterinizdeki kişi bazında özelleştirebilme

Gördüğünüz gibi aslında uygulama Android’in kendi Rehber uygulamasındaki tüm özellikleri yerine getirmekle kalmayıp üzerine bir de sosyallik ekliyor. Muhtemelen bu nedenle uygulama Rehber Plus (Rehber +) olarak isimlendirilmiş.

Uygulamayı kullanmaya başlamayabilmek için Turkcell T20 telefonunuzun ana ekranındaki Rehber Plus iconuna basıyorsunuz. Uygulamanın yardım menüsünde uygulamaya ait bilgiler de verilmiş. İlk olarak tüm sosyal ağlar için ayarlarınızı yapmalısınız. Ayardan kastımız Facebook, Twitter, LinkedIn ve Picasa için (aktif olarak kullandığınız sosyal ağlar) kullanıcı ismi ve şifre bilgilerinizi bir kereye mahsus olarak giriyorsunuz. Merak etmeyin gördüğümüz kadarı ile bu kullanıcı ismi ve şifreler uygulamada tutulmuyor  diğer bu tarz uygulamalarda da olduğu gibi. Uygulama ana ekranındaki Sosyal Ağa Bağlan ya da Menü -> Sosyal Ağlar sıralaması ile sosyal ağlar ayar ekranına geliyorsunuz.

Ekran görüntüsünde de gördüğünüz gibi biz tüm bu sosyal ağ bağlantılarımızı yaptık. Örneğin Facebook bağlı olmasaydı, Facebook’un yanında Bağlı Değil ve Bağlan düğmesi olacaktı. Bağlan düğmesine tıkladığımızda ise bir facebook login sayfası açılacak ve açılan sayfada aşağıdaki gibi kullanıcı ismi ve şifre bilgilerimizi girecektik.

Yukarıdaki ekrandaki kullanıcı ismi ve şifre bilgilerini girdikten sonra Rehber Plus uygulamasına gerekli izinleri verdiğinizi kabul edip en alttaki “Allow/İzin Ver” düğmesine tıklıyorsunuz ve facebook bağlantınızı yapmış oluyorsunuz. Aynı şekilde diğer sosyal ağ bağlantılarınızı da yapabilirsiniz. Sosyal ağ bağlantılarınızı yaptıktan sonra uygulama arka planda otomatik olarak rehberinizdeki kişi isimleri ile sosyal ağdaki arkadaşlarınız arasında bağlantıyı kuruyor. Örneğin rehberinizde Ahmet Yılmaz isimli bir kişi varsa ve bu kişi örneğin Facebook ve Twitter’daki arkadaş listenizde varsa otomatik olarak eşleştiriliyor ve artık Ahmet Yılmaz isimli arkadaşınızın tüm sosyal ağlardaki durumunu ve resmini rehberinizde yani Rehber Plus uygulamasında görebiliyorsunuz.

Gördüğünüz gibi Ahmet Yılmaz isimli arkadaşımızı Facebook ve Twitter ile eşleştirdi ve en son yaptığı statu güncellemesini ve resmini de rehberimize yerleştirdi. Bu eşleştirmenin otomatik olarak yapılabilmesi için isim/soyisim’in sosyal ağlarda da bire bir aynı şekilde olması lazım. Aksi halde otomatik eşleştirme yapılamıyor. Otomatik eşleştirilemeyen kişiler için ise yazımızın ilerideki bölümlerinde anlatacağımız gibi manuel olarak da bu eşleştirme işlemini yapabilirsiniz.

Uygulamanın ana ekranından  görebileceğiniz gibi Android’in Klasik Rehber uygulamasının daha renkli ve sosya hali olan Rehber Plus uygulamasında 5 ana menü var.

1- Rehber :

Rehber Menüsünde tüm adres defterinizi sosyal bir şekilde görebildiğiniz gibi, rehberinize yeni bir kişi ekleme (Kişi Oluştur), Arama ve sosyal ağlardaki kendi profilinizi ve albümlerinizi görme gibi fonksiyonları yerine getirebilirsiniz.

Rehber menüsünde bir kayıda bastığınızda ise artık o kişi ile ilgili tüm sosyal ağ bilgilerine ulaşabildiğiniz, arama – sms gönderme – email gönderme gibi işemleri yapabildiğiniz bir ekrana ulaşıyoruz. Örneğin Kemal Yılmaz isimli rehberdeki arkadaşımızın detaylarına girdiğimizde aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşıyoruz.

 • Detaylar : Rehberdeki kişinin kayıtlı olan numara, eposta adresi gibi bilgileri görüp arama yapabileceğimiz ekran.
 • Profil : Sosyal ağlardaki güncellemelerini görebildiğimiz , yorum yapabileceğimiz, yine arama/sms/eposta gibi iletişime geçebileceğimiz kanalları gösteren ve yıldız tuşu ile favorikontaklar listesine ekleyebileceğimiz ekran.

 • Mesajlar: Yanlızca Kemal Yılmaz ile olan sms mesajlaşmalarımızı görebileceğimiz ekran.
 • Çağrı Kaydı: Yanlızca Kemal Yılmaz ile olan telefon çağrılarını görebileceğimiz ekran.
 • Albüm: Kemal Yılmaz’ın tüm sosyal ağlardaki fotoğraf albümlerini görebileceğimiz ekran.

2- Sosyal Ağ:

Sosyal Ağ  menüsünde, Tüm soysal ağlardaki statu güncellemelerini görebilir ve sosyal ağlarda güncelleme yapabilir, istediğimiz güncelleme için Beğenme ve Yorum yapabilme fonksiyonlarını yerine getirebilir ve tüm sosyal ağlardaki tüm arkadaşlarımıza ait albumleri görebiliriz.

 

3- Favoriler:

Favoriler menüsü ile sık iletişim kurduğumuz kişi listesine kolayca erişebiliriz. Az önce Kemal Yılmaz isimli kişiyi Favorilere eklemiştik, dolayısı ile bu kişiyi favoriler arasında görebileceğiz. Bu kayda bastığımızda ise tüm detay bilgilerine yine ulaşabilir ve iletişime geçebiliriz.

4- Arama :

Arama menüsü, Standart Android telefon arama ekranının daha renkli ve görsel halidir.

5- Çağrılar :

Çağrılar menüsünde ise telefonumuza gelen ve bizim arama yaptığımız tüm çağrıları bir arada daha görsel ve renkli olarak görebilirsiniz.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi Rehber Plus uygulaması rehberiniz ile sosyal dünyanızı eşleştiren bir uygulama, eğer kayıtlarınız otomatik olarak eşleştirilmediyse ya da bir şekilde yanlış eşleştirildiyse Rehber menüsünde ilgili kontağa tıklayarak Eşleştir düğmesi ile istediğiniz bir sosyal ağı seçip gelen ekranda uygulamanın önerdiği (isim/soyisim’e göre)  ya da sizin seçtiğiniz bir kişi ile eşleştirme yapabilirsiniz.

Bu işlemin nasıl yapılacağını anlayabilmek için örnek bir eşleştirme işlemini birlikte yapalım. Örneğin Kemal Yılmaz kullanıcısını eşleştirelim. Rehberde Kemal Yılmaz kişisine tıkladıktan sonra gelen ekranda Eşleştir düğmesine basıyoruz ve uygulama bize eşleştirme yapmak istediğimiz sosyal ağı soruyor. Facebook ile eşleştirme yapmak istiyorsak Facebook’u seçiyoruz.

Daha sonra uygulama Kemal Yılmaz ile eşleşebilecek tüm facebook arkadaşlarımızı aşağıdaki şekilde getirdi. Bu listeyi bir öneri listesi olarak getiriyor. İlk başta doğal olarak aynı isim ve soyisim’e sahip facebook arkadaşımızı ilk sırada getiriyor. Eğer gelen ekranda arkadaşımızı bulamadıysak Daha Fazla düğmesine tıklayarak tüm facebook arkadaşlarımızın listesini görebilir ve istediğimiz bir facebook arkadaşımız ile eşleştirme yapabiliriz.

Bu yazımızda sizler için Turkcell T20’ye özel Rehber Plus uygulamasını inceledik. Rehber Plus uygulaması oldukça fazla özelliğe sahip olan ve alıştığınızda sürekli kullanacağınız bir uygulama. Bütün sosyal ağları tek bir uygulamadan takip etmek için bile kullanılabilir tüm bu diğer güzel özelliklerinin yanında. Bu arada bir hatırlatma yapalım, Turkcell T20 içerisinde ön yüklü olarak gelen Rehber Plus uygulaması uygulamanın ilk versiyonu ve tasarım ve renklendirme olarak daha eski bir versiyonu. Uygulamayı Turkcell T-Market’den güncellemeyi unutmayın! Bizim incelediğimiz versiyon T-Market’deki en son uygulama versiyonudur.

Sağlıcakla Kalın…

“Turkcell T20 Ön yüklü Uygulamalar Yazı Dizisi : Rehber Plus ( Rehber + )” için 15 yanıt

Sanırım T20 üreticisi HTC. Artık Turkcell Huawei’ye cihaz ürettirmiyor. Çünkü Desire S kullanıcısıyım ve alt menü butonları HTC’nin Desire serisindeki butonlara benzemiş. Android arayüzü de aynı. Rehber+ uygulaması da; zaten HTC’de bulunan Sense dahilindeki Rehber yapısının geliştirilmiş hali. Başarılı olmuş ama o bir gerçek.

Baran Bey,
Birkac zamandir deniyorum. Wifi sinyali wifi cihazinin yaninda bile zayif cekiyor. Bir turlu duzeltemedim ne yaptiysam. Sizin bilginiz var mi acaba neden wifi sinyalini.zayif.yakaladigina.dair?

Merhaba,
Daha önce basıma hic gelmedi dogrusu ama biraz arastirdim. Android MArket’de Wifi Analyser isimli bir program var. Bu program ile wifi sinyalinizin seviyesini ölçebilirsiniz. Aklıma gelen tek bir şey var, bulunduğunuz yerde birden fazla wifi erisimi varsa ve sizin wifi’niz ile aynı kanaldan yayın yapıyorlarsa wifi sinyal seviyeniz düşebilir. Çözüm olarak Wifi’nizi baska bir kanaldan yayın yapacak hale getirebilirsiniz belki.

Wifi Analyser link: https://market.android.com/details?id=com.farproc.wifi.analyzer&feature=search_result

merhaba.öncelikle yıllardır nokia symbian işletim sistemi kullanan birisi olarak android konusunda biraz cahilim:) androidli bir telefon almak istiyorum ve bütçeme en uygun telefon sanırım t20.ancak bir takım çekincelerim var.dürüst söylemek gerekirse t20 yi turkcell hatla kulanmak istemiyorum kendi hattımda çok uygun sms ve internet paketi kullanıyorum.kontratsız peşin alacağım.bu nedenle bazı çekincelerim var.öncelikle bu rehber+ uygulaması çok hoşuma gitti ancak başka hatla bu uygulamayı eksiksiz kullanabiliyor muyum ? kullanabiliyorsam da üzerinde gelen uygulamanın eski versiyon olduğunu söyledniz turkcell kullanmayacağım için t-marketten yeni versiyonu indiremem android markette bu güncel versiyon var mı?

diğer konular da;
bu temazsız ödeme uygulaması hattın değil de telefonun bir özelliği olduğu için başka hatta sorun olmaz sanırım değil mi?

turkcell hat kullanmadığım için turkcellin kendi uygulamaları bir işe yaramayacak çok fazla yer kaplamasını istemiyorum.istersem bunları telefondan kaldırabilecek miyim?

turkcell marka olduğu için ilerde batarya,şarj aleti gibi parçaları bulmakta ve teknik servis konusunda sorun yaşar mıyım ?

işlemci hızı düşük olduğu için android marketteki uygulamaları çalıştırma konusunda problem olur mu (en büyük çekincem bu çünkü telefonu sırf android işletim sistemi olduğu için alıyorum.birçok programı ve güncel versiyonları çalıştıramayacaksam almamın bir anlamı kalmaz )

dediğim gibi android konusuna cahilim anlamsız sorular sorduysam kusura bakmayın.bir an önce karar vermek istiyorum.yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

Merhaba,
Sorularınıza cevap vermeye calisalim.

– Rehber Plus , T-Market ve Temassız odeme sadece Turkcell hat ile kullanılabilir
– Turkcell’in on yuklu uygulamalarını silemezsiniz ne yazıkki 🙁
– Turkcell Marka oldugu icin bu tip yedek parcalarda sorun yasamazsınız
– Tum uygulamaları calistirabilirsiniz fakat sonucta RAM ve CPU sınırsız degil. Bu telefondan 1.500TL’lik Samsung Galaxy S2 performansı beklememelisiniz.

Umarım yardımcı olabilmisizdir.

çok teşekkür ederim yardımlarınız için tüm olumsuzluklara rağmen T20 aldım tüm özelliklerini çözmeye çalışıyorum 🙂

TURCELL T 20 Yİ PEŞİN ALDIM FARKLI BİR OPARATÖR KULLANIYORUM TURKCELL ÖN YÜKLÜ UYGULAMALARI NASIL KALDIRIRIM KALDIRIRSAM TELEFONUM NASIL ETKİLENİR

Merhaba, Turkcell ROM’unda uygulamalar önyüklü geldiğinden maalesef normal yollardan bu uygulamaları silme imkanı yok. Ancak farklı rom yüklemeleriyle silebilirsiniz; fakat bu cihazın garantisini iptal eder. Ayrıca uyumlu rom’u bulmadan bunu denememenizi öneririz.

bndee t20 kullanyrm..daha dğrusu kullanmaya çlşyrm…face grmyoo denilen her işlemi yaptm…napmam gerekyo yardm ederseniz sevnrm…//

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir