Kategoriler
Genel

Turkcell’den Ücretsiz Android Navigasyon Programı: Turkcell Yolbilgisi


Bugün Turkcell T-Market‘de yeni bir uygulama yayınlandı. Uygulamanın ismi Turkcell Yolbilgisi. Turkcell’in kendi aboneleri için şimdilik ücretsiz olarak sunduğu navigasyon uygulamasının Android versiyonu Turkcell T-Market‘ de, Apple iPhone versiyonu ise Apple AppStore’da yayınlandı. Blogumuz Android Blog’u olduğu için Android versiyonunu sizler için inceledik. 31 Ekim 2011 tarihine kadar ücretsiz olacak bu uygulamayı mutlaka yükleyin. Ücretsiz ve  Türkçe olması  ayrıca  Navigasyon uygulamaları içerisinde özellik olarak bir ilki barındıran ve canlı trafik bilgisi hizmeti veren Turkcell Yolbilgisi ile navigasyonun keyfini sürün 🙂

Uygulamanın iPhone versiyonu ile ilgili detaylı bilgiyi kardeş blogumuz  iPhoneTurkey.biz sitesindeki bu yazı’dan edinebilirsiniz. Sitemizde daha önce yine Türkçe bir Android Navigasyon uygulaması olan Ndrive 11’i tanıtmıştık.  Daha sonra da 5 şanslı okurumuza ücretsiz Türkiye haritasını dağıtmıştık. Bu yazımızda da bahsettiğimiz gibi aslında araçlarında Navigasyon cihazları kullananlar bilirler, gerçekten bu tür navigasyon cihazları oldukça başarılı ve hayat kolaylaştırıcı cihazlardır. İstanbul gibi büyük şehirlerde adres ya da yer bulmak gerçekten büyük sorun, bunun dışında özellikle bilmediğiniz bir şehir ya da ülkeyi ziyaret ettiğinizde bu cihazlar yanınızdaki en büyük yardımcınız oluyor. Blogumuzda akıllı telefonların gelişimi ve özellikle Android platformu hakkında elimizden geldiği kadarı ile bilgilendirici yazılar yazmaya çalışıyoruz. Telefonlar akıllandıkça :) artık günlük hayatta kullandığımız bir çok cihaz telefonumuzun içerisine girdi. Bugün akıllı cihazlarımız ile televizyon seyredebiliyor, radyo dinliyor, internete girebiliyoruz. Cep telefonumuzun mobil ve sürekli yanımızda olması nedeni ile artık TV, Radyo, PC gibi cihazları daha az kullanır olduk. TV, PC/Laptop, Radyo gibi cihazların akibetini tabiki bu navigasyon cihazları da paylaşıyor.

Satın aldığınız navigasyon cihazları öncelikle 300TL ile 1.000+TL arasında değişiyor, aslında göreceli olarak  pahalı ürünler. Aldığınız cihazları yanlızca araçlarınızda kullanabiliyorsunuz zira aracınıza monte ettiğiniz fiziksel bir ürün. Örneğin bir yurt dışı seyahati yaptığınızda bu cihazı doğal olarak yanınızda götüremiyorsunuz. Mecburen her gittiğiniz ülkede ya da şehirde kiraladığınız araç ile birlikte bir navigasyon cihazı da kiralıyor ya da satın alıyorsunuz. Navigasyon cihazının en büyük özelliği GPS (Global Positioning Service) özelliği ve dokunmatik bir ekranının olması. Peki bu iki özellik ve daha fazlası zaten bugün neredeyse bütün akıllı telefonlarda mevcut değil mi ? Üstelik akıllı telefonunuz (cep telefonunuz) sürekli yanınızda değil mi ? :) Bir çok sektörü vuran mobil/gsm sektörü artık navigasyon cihaz üreticilerini de bitirme noktasına geldi. Cep Telefonuna kuracağınız bir uygulama ile tüm işlemleri hem de mobil olarak yapabiliyorken doğal olarak cep telefonundan daha fazla ücret ödeyerek bir navigasyon cihazı almak çok da mantıklı bir seçim olmuyor.

Turkcell de Mobil dünyanın bu gerçeklerinden yola çıkarak  gerçekten güzel bir kampanya ile 31 Ekim 2011’e kadar Turkcell Yolbigisi Navigasyon uygulamasını ücretsiz yapmış. Turkcell T-Market ‘den uygulama indirme ve gezinme  bildiğiniz gibi zaten ücretsiz olduğu için  hiç bir ücret ödemen bu faydalı uygulamaya sahip olabilirsiniz. 31 Ekim 2011’den sonra uygulamanın abonelik ücreti  aşağıdaki şekilde olacak :
  • Faturalı Hat Sahipleri Aylık 6 TL
  • Faturasız Hat Sahipleri  Haftalık 1.5 TL
  • Faturalı/Faturasız Tüm Hat Sahipleri günlük 1 TL
olarak ücretlendirilecekler. Tabi doğal olarak bu hizmetten yanlızca Turkcell aboneleri faydalanabilecek.

Uygulamanın Özellikleri 

Turkcell Yolbilgisi temel bir navigasyon uygulamasından beklenen Sesli yol tarifi, Adres/Mekan arama, Hız Kamerası, Hız Alarmı,  Harita üzerinde lokasyon görme ve paylaşabilme, Çevredeki ilgili mekanları görebilme gibi standart işlevleri zaten yerine getiriyor. Bunun dışında ise gerçekten diğer Navigasyon uygulamalarından ayıran bazı özellikler Turkcell Yolbigisi’nde karşımıza çıkıyor :

  • En yakın akaryakıt istasyonları ve yakıt fiyatları
  • En yakın otopark yeri ve fiyatları

  • En yakın eczane, akşam ve hafta sonu Nöbetçi Ezaneler üstelik!
  • İçerisinde İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirler ile birlikte 20 il’in TMS (Traffic Management Service) ile canlı trafik bilgisi

Bu özellikler gerçekten de diğer navigasyon uygulamalarında bulamayacağınız Turkcell Yolbigisi’ne ait farklılaştırıcı özellikler. Düşünsenize gecenin bir yarısında bir ilaç ihtiyacınız oldu. Önce nöbetçi eczaneyi bulmanız gerekiyor, daha sonra eczanenin adresini bulacaksınız ve eczaneye nasıl gideceğinizi ise artık farklı bir uygulamadan, internetten ya da eczaneyi arayarak öğreneceksiniz. Hele bir de gideceğiniz yer uzak ve acil bir ihtiyacınız varsa en kısa yoldan gitmelisiniz.  Eğer Turkcell Yolbilgisi kullanıyorsanız bunların hiç birine gerek yok 🙂 Tek uygulama ile bu ihtiyaçlarınızın hepsini karşılayabilirsiniz.

Uygulamanın Yüklenmesi ve Kullanılması

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi uygulamayı Turkcell T-Market’den ücretsiz indirebilirsiniz. Uygulamayı ücretsiz indirmek için aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz :

Uygulamayı indirdikten sonra Abonelik yapmanız gerekmektedir. 31 Ekim 2011’e kadar bir abonelik ücreti ödemeyeceksiniz, abonelikle ilgili olarak gerekli bilgileri yukarıda vermiştik.
Uygulamayı Kullanmak için uygulamayı açtıktan sonra Ana ekrandaki Arama simgesi ile adres arama kısmına geliyoruz  :
Arayacağımız adres ya da mekan bilgisini arama kutusuna giriyoruz :
Aradığımız adres ya da mekan’ı bulduktan sonra seçip Git düğmesine basıyoruz (Burada eğer birden fazla adrese gidecek, seyahat noktası olarak ekleyip başka bir arama ile bir yol belirleyebiliriz) :
Adrese Git dedikten sonra, Uygulamada Canlı Trafik bilgisi bulunduğundan bize kullanacağımız Köprü ya da Otoyolları göstererek, seçilen güzergaha göre seyahat süresini hesaplıyor ve seçimi bize bırakıyor :
Güzergahı da seçtikten sonra artık uygulama bize yol tarifini sesli olarak veriyor :
Evet bu kadar basit bu uygulamayı kullanmak 🙂
Navigasyon sırasında bahsettiğimiz tüm özellikleri kullanabilirsiniz. Uygulamanın Ayarlar menüsünde ise trafik kameralarından  hız alarmlarına, seslendirme seçeneklerinden uygulamanın dil seçenekleriner kadar bir çok ayarı yaparak kişiselleştirebilmeniz mümkün.
Yazımızın sonuna geldik, umarız siz de bizim gibi uygulamayı beğeneceksiniz. Hemen uygulamayı yükleyin ve ücretsiz Navigasyon ve bu özelliklerin keyfini sürün.
Sağlıcakla Kalın…

“Turkcell’den Ücretsiz Android Navigasyon Programı: Turkcell Yolbilgisi” için 12 yanıt

Ben uygulamayı Samsung GalaxsyMini GT-S5570 Android 2.2.1 sürümü üzerine yükledim. Yüklerken abonelik türü seçim ekranı gelmeden kurulumu bitirdi. Uygulamayı açtığımdada abonelik türünü sormadı. Ama bu uygulama 3G ağ bağlantısı gerektiriyor. Lütfen telefon ayarlarını değiştirin mesajını vermektedir.

telefon ayarlarımda 3G seçilidir.

bu sorunla karşılaşanlar yardımcı olabilirler mi?

Salı günü tatile gideceğim ve bunu kullanayı düşünüyorum ama büyük tereddütlerim var… 3G ile çalısıyor GPS istiyor faturanma nasıl istiyor onu merak ediyorum sonra kullandığıma pişman olmak istemiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir