Kategoriler
Genel

Flickr Earth ile Harita Üzerinde Flickr Fotoğraflarını Görüntüleyin

Facebook, Twitter gibi paylaşım ortamları birçok kullanıcı tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor. Bir de ülkemizde Facebook ve Twitter’a nazaran daha az bilinen ancak yine yoğun şekilde kullanılan, fotoğraf paylaşımına odaklanan Flickr var. Flickr hesabı oluşturduktan sonra fotoğraflarınızı diğer kullanıcılarla paylaşabiliyorsunuz. Fotoğrafı görüntüleyen kişiler aynı zamanda sizin izin verdiğiniz profil bilgilerinizi de görüntüleyebiliyor.

Sosyal paylaşım siteleri bu kadar yoğun kullanılınca yazılımcılar da ek uygulamalar geliştirip kullanıcılara sunuyorlar. Sayın Yunus Evren de Flickr fotoğraflarını harita üzerinde görmemizi sağlayan Flickr Earth uygulamasını Google Play’de (Android Market) kullanıcılara sunuyor.

Uygulamanın başlıca özellikleri:

  • Bulunduğunuz konumun çevresindeki çekilmiş fotoğrafları harita üzerinde gösterme. Uygulama sizin o anki konumunuzu bularak harita üzerinde işaretliyor ve varsa yakınınızdaki fotoğrafları harita üzerinde ufak bir ikonla gösteriyor.
  • O anki konumunuzun yanısıra harita üzerinden bir şehiri/ülkeyi arayarak veya istediğiniz konuma giderek orada çekilmiş fotoğrafları görebiliyorsunuz.
  • Coğrafi bölge belirleyip (mesela bir ülke veya bir kıta) orada çekilmiş fotoğraflar arasında istediğiniz tag’i aratma.
  • Flickr fotoğraf database’inde gelişmiş arama sorguları yapma (mesela belirttiğiniz taglerle etiketlenmiş, belirli tarih aralıklarında çekilmiş, istediğiniz şekilde sıralanmış fotoğraflar)
  • Beğendiğiniz herhangi bir fotoğrafla ilgili gelişmiş detay bilgileri listeleme (etiketler, çekildiği tarih, harita üzerinde çekildiği konum, fotoğraf makinası modeli, aynı kullanıcının başka fotoğrafları vb.)
  • Beğendiğiniz fotoğrafları telefonunuza kaydetme veya arkadaşlarınızla e-mail, WhatsApp, Facebook, Twitter gibi ortamlardan paylaşma
Uygulamayı çalıştırdığımızda 3 ana menü ile karşılaşıyoruz.

Bir ülke seçebilir ya da doğrudan Flickr’da arama yapabilirsiniz.

Arama sonuçları görüntülenecektir.

Fotoğrafı yükleyen kullanıcı ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Google Play (eski adıyla Android Market) Uygulama Linki:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cribcaged.flickrearth.main

QR Code:

qrcode

Sağlıcakla kalın 🙂

“Flickr Earth ile Harita Üzerinde Flickr Fotoğraflarını Görüntüleyin” için bir yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir