Kategoriler
Genel

Android Uygulamanızı Hangi Versiyonda Geliştireceğinize Karar Verirken Versiyonların Kullanım Oranlarını İnceleyin

android-versions-usage

Android için iOS’a oranla daha kısa aralıklarla yeni versiyonların çıktığını görüyoruz. Yakın zamanda hatırlayacağınız üzere Android 4.3 ile de bazı yeniliklerle karşılaştık. Gelen güncellemeler ve artan telefon çeşitliliği ile birlikte hangi versiyonda uygulama geliştirilmesi gerektiği biraz karışabiliyor. Cihazların genelini dikkate alıp hangi versiyonlarda kullanım oranlarının diğerlerine göre daha yüksek olduğunu gözlemlemek karar vermede önemli bir etken oluyor.

Android Developer Dashboard sayfasında versiyonların kullanım oranlarına, ayrıca hangi ekran boyutlarının daha yüksek oranda kullanıldığına yer veriliyor. Bu bilgilerden yararlanarak versiyon seçimi ve özellikle hangi ekran boyutlarını hedeflemek gerektiği konusunda fikir edinilebilir. Bunların dışında seçilen versiyonun geriye uyumluluğu gibi etkenler de önemli olacaktır tabii ama amacımız bu yazıda hem geliştiricilerin hem de son kullanıcıların bu kullanım oranlarının verildiği sayfayı ara ara kontrol ederek değişikliklere şahit olabilmelerini kolaylaştırmak.

Temmuz 2013 sonu itibariyle kullanım oranları Dashboard sayfasında aşağıdaki şekilde. Tablonun altında 8 Temmuz’a kadar olan son 2 haftalık datadan yararlanıldığı not düşülmüş, bu nedenle 4.3 versiyonu listede yok. Kullanım oranlarına bakınca hemen en son versiyonu hedefleyelim demenin yanlış bir karar olabileceğini görüyoruz. 2.3.3 – 2.3.7 versiyonlarını barındıran Android cihazlarının sayısı buna güzel bir örnek.

android-versions-dashboard

Yine aynı sayfada ekran boyutları bilgileri aşağıdaki şekilde.

android-screen-sizes-and-dimensions-dashboard

Sayfanın linkini tekrar hatırlatalım: http://developer.android.com/about/dashboards/index.html

Sağlıcakla kalın 🙂

“Android Uygulamanızı Hangi Versiyonda Geliştireceğinize Karar Verirken Versiyonların Kullanım Oranlarını İnceleyin” için 2 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir