Kategoriler
Genel

Android’in Klavyesini Kullanmakta Zorlanıyor musunuz ? En İyi Android Klavye Programları Serisi 1: Swype

Bir çoğumuz Android’in native (orjinal) klavye setinden zaman zaman şikayetçi olmuşuzdur. Bu kadar büyüyen bir trend olarak Android’teki bu eksikliği bir çok uygulama geliştirici farketmiş ve bunun için alternatif klavyeler geliştirmişler. Bu yazımızda size alternatif olarak kullanabileceğiniz bir  Android Klavye uygulamasını tanıtmaya çalışacağız. İşte Android Klavye uygulamaları…

Android native klavyesine rakip olabilecek bir çok klavye uygulaması var. Bunlardan en çok bilinenleri Swype, SlideIT, SwiftKey, Better Keyboard, Keypurr, 8Pen, Thick Buttons, Smart Keyboard. Bunları bir yazıda değil bir kaç yazıda sizlere aktarmaya çalışacağız. İlk yazımızı belki de en iyilerinden biri olan Swype için yazmaya karar verdik.

Swype ne yazıkki Android Market’te yok, bazı Android üreticileri (Samsung,HTC HD2 ) cihazların için gömülü (embedded) olarak bu klavyeyi sunuyorlar. Belki yakın bir zamanda Android Market’te de görebileceğiz bu uygulamayı.

Swype gerçekten başarılı bir klavye uygulaması. Klasik QWERTY klavyede tuşlara basmak sureti ile kullanılabilirken, Swype’ta yazmak istediğiniz kelimeyi klavyenin üzerinde parmağınızı kaydırarak yazabiliyorsunuz. Swype uygulaması parmağınızı kaydırma biçiminiz dolayısı ile hangi harflerin üzerinden geçtiğinize göre tahmin de bulunarak kelimeyi/cümleyi tamamlıyor. Özellikle ismini veremeyeceğimiz bir cihaz ile yaptığımız testlerde (henüz piyasa da olmayan bir Samsung Cihaz) ingilizce kelimelerde oldukça başarılı, Türkçe başarısı da fena değil. Swype’ı geliştiren yazılımcıların yaptığı bir araştırmaya göre yaklaşıl olarak %30 daha verimli olarak klavye kullanılabiliyor.

Swype’ın en önemli özelliklerinden biri de öğrenen bir klavye uygulaması olması yani ilk başta sözlükte olmayan bir kelimeyi yazıp onayladığınızda onu da hafızasına alıyor ve bir dahaki denemenizde bu kelimeyi de otomatik tamamlıyor. Yukarıdaki ekran görüntüsünde örneğin ingilizce QUICK kelimesini yazmak için parmağınızı kalvye üzerinde nasıl kaydırmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Öğrenmesi ve alışmak biraz zaman alıyor ama biz gün sonunda oldukça hızlı kullanmaya başlamıştık 🙂

Yazımızı bir Swype videosu ile bitirelim.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=b2jGeN2ANMc&feature=player_detailpage]

Sağlıcakla Kalın…

“Android’in Klavyesini Kullanmakta Zorlanıyor musunuz ? En İyi Android Klavye Programları Serisi 1: Swype” için 8 yanıt

eski numaralı telefonlardaki gibi tuş takımı dizilişi olan dokunmatik ekranlı telefonlar için bir program var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir