Kategoriler
Genel

Android Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Android işletim sistemine sahip Samsung, General Mobile, LG, HTC, Sony, Casper, Asus, Avea inTouch 4, TT175, Turkcell T60 gibi birçok farklı marka ve modelde cihaza sahip olabilirsiniz. Bu cihazlarda yaşanan en büyük sorunların başında şarjın çabuk bitmesi, aniden telefonun kapanması ve bataryanın şişerek artık her an prize takılı hale gelmesi gibi problemler ortaya çıkıyor.

Cebinizde ya da çantanızda powerbank olarak isimlendirilen mobil şarj depoları ile geziyorsunuz. Tüm sorunlardan kurtulup telefonunuzun batarya ve şarj ömrünü artırmak için kalibrasyon yapmalısınız. Size android telefonların nasıl kalibre edilip kalibrasyon yapılacağını adım adım anlatacağız. Bu işlem Li-on pillerin hücrelerini daha sağlıklı efektif kullanmayı sağlıyor.

Android Şarj Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

  • Telefonunuzun şarjı bitmeye yakın %5 ve %1 arasına gelmesini bekleyin. Bu aralıktayken prize takıp şarj etmeye başlayın.
  • Telefonunuzun şarjı tam dolana kadar bekleyin. Bataryası tam dolduktan sonra telefonunuzu kapatın.
  • Telefonu kapattıktan sonra tekrar şarja takın ve şarj aletinin ve telefondaki ışığın yeşil olmasını bekleyin.
  • Telefonun bataryası tam dolduğunda yani yeşil ışığı gördüğünüzde şarjdan çıkarın ve telefonunuzu açın. Prizi fişten çekin.
  • Telefon açıldıktan sonra 30 saniye kadar bekleyin, sonra eğer varsa PIN kodunuzu girin. Telefonun ana ekranının gelmesini bekleyin.
  • Ana ekran geldikten sonra yine bir 30 saniye kadar bekleyip telefonu kapatın.
  • Telefonu kapattıktan sonra şarj aletini takıp tekrar prizde şarj olmaya bırakın. Tam dolu olana kadar yani yeşil ışık yanana kadar bekleyin.
  • Bataryanın full dolu olduğundan eminseniz tekrar açabilirsiniz.

Bu arada kalibrasyon yöntemini anlatmışken, telefonunuzda daha uzun ömürlü bir bataryaya sahip olmak için telefonunuzun şarjı tam dolduğunda prizden çıkarmanız sağlıklı olacaktır. Böylece yıllar süren sağlıklı uzun ömürlü bir bataryaya sahip olabilirsiniz.

“Android Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?” için 4 yanıt

Ben bütün işlemleri yaptım batarya düzeldi ama sonrasında normal kullanım yaparken şarj tamamen bitti ve şarja takıp açmak istedim açılmak üzereyken kapandı ve şu an ne yaptıysam açılmıyo, ne yapmam gerek yardımcı olabilecek biri varmı?

kardeş
1-Telefonun kapanırken aslında deposunda %5 saklar onuda bitirirsen baya bir süre sonra dolar
2-Telefon anakart yanmış olabilir

General mobil gm6 telefon bataryadayken bi işlem yapınca kapanıyor ama şarjdayken ne kadar işlem yaparsan yap kapanmyıor sebep batarya olabilirmi yardımcı olurmusunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir